To nejhorší máme za sebou! Zní z krizového štábu Plzeňského kraje

04.06.2013 12:53

Hladiny řek by už vlivem srážek neměly stoupat. Po dnešním zasedání krizového štábu Plzeňského kraje to navíc vypadá, že situace se už bude jen zlepšovat. Významnější roli by ještě mohly sehrát Hracholusky.

Zaplavené pozemky ve Starém Plzenci, 3.6.2013

Kulminace řek už jsou pryč a jediná, která ještě kulminuje je Radbuza ve Lhotě. Zatím to vypadá, že nejhůř dopadlo Rokycansko, kde Klabava přinesla dvacetiletou vodu. Jinak se v Plzeňském kraji objevila maximálně desetiletá voda. Neškodný odtok z Hracholusek se podle aktuálních zpráv objeví až ve středu odpoledne.

"V současné době do Hracholusek natíká kolem 100 kubíků za hodinu. Upouštíme ještě pořád neškodný odtok 55 kubíků. Máme do překročení neškodného odtoku metr a deset centimetrů, přítok je zatím kolem 4 centimetrů za hodinu. To překročení neškodného odtoku nebude ale nijak masivní. Nemělo by to ohrozit stav v Plzni na Bílé Hoře, ani na Roudné, protože v té době už budou plzeňské řeky snížené. I v okolí Mže by to mělo ohrozit jen zemědělské lokality. Josu tam pole, nemělo by se to dotknout přímo obyvatel,"řekl QAPu po jednání štábu ředitel Povodí Vltavy Miloň Kučera.

Na řadu přichází sčítání škod a odklízení. Připravená je i armáda...

"Teď už máme pokles počtu výjezdů. Je to ale klasické období, kdy si můžeme takzvaně oddychnout. Až voda víc opadne, bude na řadě ta následná pomoc při odklízení škod. Máme k dispozici vysoušeče i další prostředky na pomoc,"zhodnotil situaci šéf hasičů v kraji František Pavlas.

Zatím kraji nahlásilo škody celkem 15 obcí. Konkrétní finanční vyčíslení zatím ale chybí. I tak se předpokládá, že ve srovnání s jinými kraji, nepůjde o žádné astronomické částky. Zřídí se také speciální konto na pomoc obcím. "To konto není v první řadě na to, aby se sbíraly finance od občanů. Na tomto kontě by se měly soustřeďovat finanční pomoci od ostatních krajů. Ve středu přijede stav škod zhodnotit i předseda asociace krajů, aby se přesvědčil, jak to u nás vypadá. Přijít by na konto měly také evropské peníze,"řekl přímo hejtman Milan Chovanec.

"S odstraňováním škod jsou připraveni pomoct hasiči. Armáda deklaruje 500 mužů, kteří jsou v pohotovosti pro pomoc Plzeňskému a Jihočeskému kraji,"uzavřel jednání hejtman Plzeňského kraje."Co máme ze strany kraje už vyčísleno jsou škody na hlavním tahu u Rejštejna, kde došlo vlivem dešťů k sesunu svahu a dalšímu poškození. Tam je škody zhruba 20 milionů."

Počet nejvíc zasažených obcí v rámci Plzeňského kraje se v tuto chvíli pohybuje kolem devíti desítek a předpokládá se, že jen mírně překročí stovku. Jen pro srovnání, v roce 2002 bylo fatálně zasaženo víc jak 250 měst a obcí v našem kraji.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT