Učitelé slaví svůj den, Komenský by se ale nad dnešní podobou výuky podivoval

28.03.2021 8:48

V České republice patřil 28. březen vždy učitelům. Oslavoval totiž jejich práci a poslání. V roce 1955 byl stanoven na den narození Jana Ámose Komenského, učitele národa a patrona českého školství.

DSC_0019

Byl to právě Komenský, který poprvé definoval pojem školní rok, prázdniny a školní týden. Tvrdil, že ve třídách mají být žáci stejného věku a stejné úrovně znalostí. Výuka měla probíhat hrou, dětem se veškerá látka měla vysvětlit pomocí názornosti, kdy si žáci měli mít možnost své teoretické poznatky vyzkoušet v praxi.

Velký důraz ale Komenský kladl na individualitu každého. Tyto trendy stále ve školství usilují o svou pozornost, bohužel, na některých školách stále převládá pouze teorie nad praxí. Nejvíce se k jeho ideálům přibližují mateřské školy, kde se snaží paní učitelky o výuku prožitkem.

U příležitosti Dne učitelů proběhlo také letos ocenění vybraných pedagogů Plzeňského kraje za jejich dosavadní práci. Symbolické předání ocenění, jako způsob poděkování za pedagogickou činnost ve zvláště náročné době, se uskutečnilo on-line formou. Práce učitele se za poslední rok dosti změnila. Učitelé přešli na distanční výuku, která není jednoduchá jak pro ně, tak také pro žáky.

Ocenění v letošním roce přijalo celkem 35 pedagogů vybraných z celého Plzeňského kraje. „Práce pedagoga je velmi časově náročné, ale krásné povolání. Málokdo vidí, jaké množství času věnují učitelé přípravám, vyhodnocení testů, jak náročné je přenést celou výuku do prostředí virtuálních učeben a zároveň udržet kontakt se svými žáky i na dálku. Chtěla bych alespoň touto cestou vyjádřit všem pedagogům velký dík. Zaslouží si náš respekt za to, že v mladé generaci rozvíjí zájem o vzdělání, neboť je to právě ona, která je budoucností nás všech,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Foto: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT