14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
V Klatovské nemocnici budou mít přístroje za 83 milionů korun
Rada Plzeňského kraje konečně rozhodla ve čtvrtek 31. března o vítězi výběrového řízení. Nakonec vyhrála firma, která dala nejdražší nabídku. Proč tomu tak je? Kraj rozhodl na základě odborných posudků, které stály několik set tisíc korun.

Ve čtvrtek 31. března zasedala Rada Plzeňského kraje a rozhodla konečně o vítězi zakázky na speciální přístrojové vybavení pro novou klatovskou nemocnici. Ze tří firem, které soutěžily, vyhrála ta s nejvyšší nabídkou. Proč vybral kraj právě tuto firmu? Podpořily ho v tom odborné posudky za statisíce korun.
V září roku 2010 byla schválena veřejná soutěž na přístrojové vybavení klatovské nemocnice. Jde především o speciální přístroje jako sono, RTG a CT. Nabídku podali tři uchazeči: sdružení HOSPIMED (s partnerem medisap, s.r.o.), společnost PURO – KLIMA, a.s. a sdružení 2T engineering (s partnerem FOMA BOHEMIA). Po otevření obálek byla ustavena komise, která měla Radě kraje doporučit vítěze. Nabídky se pohybovaly od 73 do 83 milionů.
Komise ale shledala, že dvě nižší nabídky jsou nevyhovující a to především proto, že přístroje neodpovídají kvalitě, kterou požadovala soutěž. V zájmu správného průběhu výběrového řízení byly objednány dva nezávislé posudky. První zpracoval během měsíce února Ing. Vladimír Bičík, CSc., který je expertem na přístrojovou zdravotnickou techniku. Druhý odborný posudek zpracovala Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT, Katedra biomedicínské techniky. Ten se týkal již samotných nabídek tří uchazečů a toho, jestli opravdu splňují požadované parametry.
Na základě závěrů obou posudků, které shodně potvrdily, že dva z uchazečů nesplňují podmínky soutěže, Rada Plzeňského kraje vybarala vítěze. Je jím firma 2T engineering (s partnerem FOMA BOHEMIA), která dala nejdražší nabídku. Ale její přístroje jako jediné odpovídaly požadavkům. "Domnívám se, že kraj získal špičkové zobrazovací přístroje od světových výrobců za velmi dobré ceny. Pacient získal zase špičkovou diagnostiku srovnatelnou s fakultními nemocnicemi," pochvaloval si Jiří Fojtík, ředitel Zdravotnického holdingu PK.
Přístroje tedy budou a do konce tohoto roku budou zasazeny do stavby. Zejména RTG přístroje totiž musí přijít do nedokončené stavby kvůli speciálním omítkám, jež nepropouští záření do okolí.
Kolik ale stála soutěž a proč nešla přes Centrální nákup?
Kraj zadal tuto soutěž firmě Ingema, která za ni dostala zaplaceno několik desítek tisíc korun. K čemu je tedy Centrální nákup? "Centrální nákup ještě není připraven na tak velkou soutěž," vysvětloval hejtman Milan Chovanec. "Navíc soukromá firma, které zadáme soutěž, je pojištěna a právě tou pojistkou za soutěž ručí. Centrální nákup takovou pojistku nemá."
Kolik stály ony zmíněné posudky pro celou soutěž, kterou vyhrála nejvyšší nabídka?
Posudky byly řádově za několik set tisíc korun. Oba dohromady zhruba 300 000 korun. Ty šly z kasy Plzeňského kraje.
Předání stavby klatovské nemocnice je v plánu na jaře 2012. Na stavbu byla čerpána dotace ROP. Na vybavení kompletní už dotace nebyly, to kraj hradil z vlastních zdrojů.
foto: KÚ PK