V nemocnici mají očipované prádlo, aby se nekradlo

21.10.2010 7:34

Fakultní nemocnice v Plzni má nový systém kontroly prádla, které se hromadně ztrácelo, a to v ceně několika milionů korun ročně. V největším zdravotnickém zařízení na západě Čech mají prádlo očipované. QAP byl přímo v prádelně, kam se jinak jen tak nedostanete!

Snímek 003
Snímek 020Snímek 001Snímek 003Snímek 004Snímek 005Snímek 006Snímek 007Snímek 008Snímek 009Snímek 010Snímek 011Snímek 012Snímek 013Snímek 014Snímek 015Snímek 016Snímek 017Snímek 018Snímek 019

Fakultní nemocnice v Plzni má, jako jediná u nás, nový systém na hlídání prádla. Díky podpoře z fondů EU mají prádlo očipované a mohou ho tak nejen hlídat, ale také sledovat, kolik například vydrží prádlo praní a opotřebení. Podle toho také pak může nemocncie vyjednávat s dodavatelem prádla. QAP má pro vás i fotky z nemocniční prádelny, kam se jinak nedostanete.

Fakultní nemocncie ročně vydá za nákup prádla až 8 milionů korun, ztráty přitom jdou až k 1 či 2 milionům korun. Proto se nemocnice rozhodla zavést systém čipování veškerého prádla. Tento systém je u nás jediný, ale zkušenosti s ním mají třeba v Berlíně, kde se díky němu ušetří na ztrátách prádla až 80% peněz. Přitom celý projekt, který stál 5 milionů korun, stál plzeňskou nemocnici jen 0,72 milionu korun, zbytek je z EU.

Jak systém funguje?

Do prádelny sbírají prádlo z celkem 131 oddělení nemocnice na Lochotíně i Borech. Prádelna jede v pracovní dny, zaměstnává 55 pracovnic a denně vypere zhruba 5 - 6 tun prádla.

Celé vaky prádla nebo jednotlivé kusy, které vysypávají pracovnice prádelny, jdou do tunelové čtečky čipů. Ty jsou zašity v rohu každého prádla a vydrží praní i žehlení za vysokých teplot. Prádlo projde procesem praní, žehlení v žehlírně a pak se při expedici opět načítá přes čipy a putuje zpět na oddělení, která si jej žádají.

Prádlo z čtečky putuje do obrovské kontinuální pračky, kde je 12 komor, kterými projde dávka prádla, asi po 50kg, vždy na 4 minuty. Pere se termickou desinfekcí při teplotě přes 90 stupňů. Podle hygienické vyhlášky musí být prádlo v této teplotě nejméně deset minut v prací zóně. Na příjmu prádla je, samozřejmě, infekční zóna, ale i tady je o pracovnice postaráno. Mají povinná očkování i povinné, ochranné pracovní priostředky a podle slov vedoucího odboru služeb FN Plzeň Josefa Černého ještě nikdy k nákaze při práci v prádelně nedošlo.

V druhé fázi jde prádlo žehlírnou, což je obrovská hala, kde pracovnice jednotlivé kusy prádla mandlují a žehlí. Najdete zde doktorské oblečení i veškeré ložní prádlo, vše vzorně vyžehlené a složené putuje na expedici. Tam pracovnice podle čipů načte prádlo, zapíše a v klecích vyexpeduje. Není tedy nutné, aby se oddělení zásobovala prádlem a pak došlo k tomu, že při větší spotřebě jej nemají. Stačí objednat v prádelně a dostanou, co chtějí.

Zážitek to byl opravdu zajímavý, návštěva obří prádelny, která je schovaná ve Fakultní nemocnici na Lochotíně, člověku připomene, kolik je v nemocnici práce.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT