V Plzeňském kraji padlo 240 stížností na výsledek maturit

24.07.2012 14:01

Odbor školství, mládeže a sportu obdržel a vyřídil celkem 240 žádostí letošních maturantů z Plzeňského kraje o přezkum výsledků maturitních zkoušek. Kladně bylo vyřízeno jen 17 z nich!

ilustracni

Odbor školství, mládeže a sportu obdržel a vyřídil celkem 240 žádostí letošních maturantů z Plzeňského kraje o přezkum výsledků maturitních zkoušek.

Celkem 5,2 % z maturujících v Plzeňském kraji požádalo o přezkum výsledků maturitních zkoušek. "Šest žádostí bylo podáno proti výsledku ústní zkoušky společné části maturitní zkoušky a tři žádosti proti výsledku profilové části maturitní zkoušky. Ani v jednom případě nebylo žadateli vyhověno," uvedl náměstek hejtmana pro oblasti školství, mládež, sport a ekonomika Jiří Struček s tím, že dalších 231 (96,3 %) žádostí se týkalo přezkumu výsledku písemné práce ve společné části maturitní zkoušky, z toho bylo 199 (86,1 %) žádostí na přezkum výsledků z Českého jazyka a literatury, 21 (9,1 %) z Anglického jazyka a 18 (7,8 %) z Německého jazyka. Sedm žáků žádalo o přezkum více jak jedné zkoušky.

Kladně bylo vyřízeno 17 žádostí

Ve školním roce 2011/2012 maturovalo na středních školách Plzeňského kraje 4630 žáků. Každý žák, který skládal maturitní zkoušky a byl neúspěšný nebo se neztotožňoval s hodnocením, popřípadě byl ze zkoušky vyloučen, měl podle školského zákona možnost požádat písemně o přezkoumání výsledku zkoušky nebo důvodů vyloučení ze zkoušky. "V případě písemné práce a ústní zkoušky společné a profilové části maturitní zkoušky mohli žáci žádosti podávat do 8 dnů od oznámení výsledku zkoušky příslušnému krajskému úřadu a to podle sídla školy. Také v těchto případech byl termín na vyřízení žádosti 30 dnů," řekl Jiří Struček a dodal, že z 231 žádostí bylo kladně vyřízeno 17, z toho v 15 (6,5 %) případech byl změněn i konečný verdikt z neuspěl (a) na uspěl (a). Ve dvou případech byl původní výsledek změněn, ale žadatel nedosáhl hraničního bodového pásma pro změnu výroku.

Žádosti o přezkum písemných prací z Českého jazyka a literatury a z cizích jazyků byly s vyjádřením, popřípadě i s doporučením zasílány na CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), který práce zadával k přehodnocení náhodně vybraným hodnotitelům. Výsledkem byl oponentní posudek, který byl zaslán zpět na OŠMS a na základě tohoto posudku bylo ve věci rozhodnuto. V ojedinělých případech byl oponentský posudek vrácen CERMATu s novou žádostí o přehodnocení výsledku.

"Pracovníci OŠMS, kteří požadavky zpracovávali, byli tolerantní v souvislosti se lhůtami termínu pro odvolání. Někteří neúspěšní žáci totiž podávali odvolání proti výsledku písemné části maturitní zkoušky mylně na ministerstvo školství a to pak přeposílalo žádosti na OŠMS. Mnohdy u nás na odboru školství byly vyřizovány i žádosti neúplné, nepodepsané a podobně. Byl to zdlouhavý a administrativně náročný proces. Nebyl řešen ani jeden případ odvolání proti vyloučení žáka ze zkoušky," popsal náměstek Jiří Struček.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT