13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Zachraňovat malé ježky nebo ne?
S podzimem přibývá na Záchranné stanici žiočichů práce s malými ježčími nalezenci. Lidé volají a ptají se, co s nalezeným ježečkem? Zachraňovat ho nebo ne? Pokud ano tak jak? Na to odpověděl Karel Makoň z DESOP záchranné stanice v Plzni.
Na podzim se často stává, že lidé naleznou mládě ježka. Je správné ho zachraňovat? A pokud ano tak jak se o něj postarat? Odpovídá Karel Makoň z DESOP záchranné stanice živočichů v Plzni.
V podzimních dnech se na všech záchranných stanicích denně potýkají s několika telefonáty ohledně nálezu ježečka. "Je opravdu dobré zachraňovat slabá mláďata, která by na základě přirozeného přírodního výběru zimu nepřežila? Odpovědět na tyto otázky není vůbec lehké, " konstatoval Karel Makoň s tím, že také zazimování několika desítek mladých ježků je velmi nákladné. Je proto velmi složité jednoznačně rozhodnout, co s malým ježkem z druhého vrhu, který se vám toulá po zahradě.
Ježek na podzim
Právě na podzim spatříte ježka snadněji, protože zrovna on potřebuje sehnat potravu ještě než teploty klesnou pod nulu. Proto se mnohdy odváží tam, kam by jinak nešel. Potkáte ho třeba na sídlišti u popelnic nebo u misky se žrádlem pro kočky a psy u domu. Než začnete zachraňovat ježčí mládě, měli byste vědět, že z druhého, podzimního vrhu jich nepřežije moc, protože jde o zcela přírodou řízený přirozený výběr. Z vrhu prvního, jarního, přežijou většinou všichni.
Minimální váha ježka pro bezpečné přežití zimy je 300 až 350g před začátkem zimy. "Leckde uváděné hmotnosti 600 až 900g jsou opravdu přemrštěné a považoval bych takového ježka za těžce obézního," upozorňuje na důležité Karel Makoň s tím, že váha je důležitá. Při prvním kontaktu se přesvěčte, že v okolí není ještě samice, nesahejte na něj hned. Nenoste ho v igelitvé tašce. Nedělejte prudké pohyby, mluvte klidně.
A čím krmit?
Ježek má blechy, než ho vezmete domů, je třeba odblešit a to standartními přípravky na psíky a kočky.
Ježka v zajetí lze krmit masovou konzervou pro psy či kočky, případně vařeným drůbežím nebo králičím masem s přísadou zeleniny, těstovin, ovesných vloček a rýže. "Jablka, hrušky a mléko nejsou hlavní složkou ježčí potravy," upozorňuje Makoň.
V přírodě se ježek živí převážně živočišnou potravou, to znamená hmyzem, slimáky, měkkýši, ptačími vejci, zdechlinami atd.
"Největším problémem pro ježky není zima, ale jsou to otevřené studny, nezabezpečené šachty, skruže, sklepy či bazény. Desítky zvířat hynou právě v těchto leckdy nenápadných pastech," konstatoval Makoň.
Více detailů, jak zacházet s ježkem a jak se k němu chovat najdete na stránkách DESOP stanice.