14.12.2024 12:23
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
Katedrála svatého Bartoloměje i Radyně se ponoří do tmy
Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni o tomto víkendu přijde na čas o své nasvícení, stejně tak Radyně. Některá města vypnou veřejné osvětlení. Čtěte podrobnosti!
Hned několik měst a obcí v Plzeňském kraji se připojí k Hodině země. Projekt se poprvé odehrál v roce 2007 v australském Sydney. Akci založil Světový fond na ochranu přírody. Města se k ní připojují mimo jiné zhasnutím osvětlení památek nebo veřejných budov. Probíhá vždy poslední březnovou sobotu.
Plzeň se k projektu připojí v sobotu 24. března od 20:30 do 21:30 hodin. Po tuto dobu bude slavnostní nasvícení katedrály svatého Bartoloměje na náměstí Republiky vypnuté. Následně se osvětlení znovu uvede do běžného provozu. Do Hodiny Země se může zapojit i široká veřejnost zhasnutím svých domácností.
"V loňském roce se v České republice do akce zapojilo na 90 měst, obcí a památek. Po celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 dominant a připojily se miliony jednotlivců a organizací," říká Adriana Jarošová z plzeňského magistrátu s tím, že v prvním ročníku akce se na hodinu zhasla světla na slavné budově australské opery v Sydney.
V Plzeňském kraji se k Hodině Země připojí také město Starý Plzenec, které nechá "zhasnout" Radyni. Veřejné osvětlení pak na hodinu vypne Město Touškov a Prášily.
Česká republika v říjnu 2017, jako poslední země Evropské unie, ratifikovala klimatickou Pařížskou dohodu. Poprvé v dějinách smlouva zavazuje průmyslové i rozvojové země, aby skutečně začaly chránit společné klima. Zároveň ale bohaté země musí přispět na pomoc nejchudším regionům světa odvracet tvrdé dopady změny klimatu.
FOTO: ilustrační