Ve Stodě vzniklo chráněné bydlení s minipekárnou

12.04.2011 8:46

Chráněné bydlení vzniklo díky financím z Evropské unie a od Plzeňského kraje v centru Stoda. Ve dvanácti bytech tu budou žít klienti Sociálně terapeutického centra DOZP Stod a v objektu najdou i práci, a  to v minipekárně.

chranene byty
chranene bytypaskaprace v pekarne

V pondělí 11. dubna bylo ve Stodě na jižním Plzeňsku slavnostně otevřeno Sociálně - terapeutické centrum DOZP Stod s chráněným bydlením a terapeutickou dílnou - minipekárnou. Projekt za téměř 52 milionů korun společně financovaly EU a Plzeňský kraj.

Objekt určený pro klienty DOZP a dalších poskytovatelů sociální péče v Plzeňském kraji nabízí celkem osm bytů 1+0 a čtyři byty 1+1. "Projekt usiluje o co nejintenzivnější zapojení obyvatel chráněného bydlení do místní komunity, v objektu bude přítomen kvalifikovaný personál, který bude poskytovat pouze lehkou dopomoc. V domě s chráněnými byty je také sociálně terapeutické dílna - minipekárna, která slouží jako zdroj pracovních příležitostí pro klienty chráněného bydlení," vysvětlila mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

"Je to krásné a důstojné bydlení pro lidi, kteří ho potřebují a zaslouží si ho. Přeji všem, aby tu byli šťastní. Přínosem jistě také je, že tu vzniklo celkem 20 nových pracovních míst," řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec při slavnostním otevření, kterého se zúčastnila řada významných osobností, mezi nimi i senátorka Dagmar Terelmešová, která také stála u zrodu projektu.

Už v úterý 12. dubna může široká veřejnost ochutnat z širokého výběru pečiva v kavárně a prodejně U Mlsného anděla, kde se chystá Den otevřených dveří.

Pekárna s prodejnou pečiva zaměstnává patnáct lidí, z toho devět se zdravotním postižením. Šest každý den peče chléb, rohlíky a sladké pečivo všeho druhu, tři pomáhají v kavárně. Podnik se jmenuje U Mlsného anděla a stojí přímo v centru tříapůltisícového Stodu.

"Je úžasné, že tu budou vznikat výrobky ke každodenní spotřebě. Doposud veřejnost vnímala chráněnou dílnu spíše jako něco, kde vznikají převážně keramické výrobky a dárky, kdežto tady se budou nakupovat rohlíky, pečivo a čerstvý chléb pro každodenní spotřebu a to je to úžasné,"  uvedl radní Plzeňského kraje pro sociální věci Miroslav Brabec.

DOZP Stod pečuje o 190 klientů, převážně mužů s mentálním postižením. "Náš domov plánuje do poloviny roku 2015 ústavní bydlení postupně téměř převézt do chráněných bytů a domků až pro 80 procent klientů. Tohle je první krok. Jeho realizace trvala rok a půl, vznikly dvě nové budovy," prozradil ředitel DOZP Stod Radomír Bednář s tím, že prrojekt chráněného bydlení a sociálně terapeutické dílny ve městě Stod má několik specifik, která ho činí v porovnání s ostatními aktivitami obdobného typu poskytování sociální péče výjimečným. "Vedle vybudování moderní a ojedinělé formy poskytování sociální péče s vysokou společenskou potřebností je to právě zajištění vlastních pracovních úvazků osobám se zdravotním postižením a díky nim i rozšíření občanské vybavenosti města Stod. Navíc došlo i ke zvýšení esteticko-urbanistického řešení širšího centra města."

"Naši klienti se díky projektu stavějí na svoje vlastní nohy, sami pro sebe vyrostou, protože najednou mají něco, co je skutečně jejich domácnost, o kterou se mohou starat. Dokáží tak nejenom nám, ale i světu, že na to mají," dodal vedoucí sociálních služeb DOZP Stod Radek Rosenberger.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT