02.09.2025 16:26 02.09.2025 20:45
Nehody v Plzni, Sušici i Horní Bříze
U Plas je zcela uzavřená silnice po nehodě 2 vozidel
02.09.2025 16:26 02.09.2025 20:45
U Plas je zcela uzavřená silnice po nehodě 2 vozidel
02.09.2025 12:18
01.09.2025 21:08 02.09.2025 9:20
Hygienici už mají jasno v tom, co stojí za zdravotními problémy desítek dětí ve škole v přírodě v Žihli. Podle hygieniků byl ve výtěrech dětí objeven norovirus.
Mezi dětmi ze školy v přírodě v zařízení "Na Sklárně" v Žihli na severním Plzeňsku vypukla podle všeho epidemie. Krajští hygienici už mají výsledky rozborů vzorků i výtěrů, které byly v souvislosti s případem odebrány. Desítky dětí ze základní školy v Bílině podle všeho postihl norovirus. Tedy poměrně agresivní virus, který způsobuje zánět střev.
Doslova záchranářské manévry spustily zdravotní potíže desítek dětí ve škole v přírode v Žihli před týdnem. Sanitky, ale i hasiči s evakuačním autobusem rozvezli do nemocnic v Plzeňském i okolních krajích okolo šedesátky dětí. Všechny děti měly v podstatě stejné příznaky. Zvracení a průjem.
Hygienici už teď ví, že mezi dětmi s největší pravděpodobností skutečně vypukla epidemie. "Všechna vyšetření byla negativní kromě výtěrů dětí, kde byl potvrzen norovirus," potvrdil Josef Klepáč z krajské hygieny s tím, že onemocnění způsobené virem má poměrně agresivní nástup, ale také rychlý odchod. "I ten průběh onemocnění dětí tomu odpovídá," dodává Josef Klepáč.
Hygienici nicméně celé zařízení podrobně prošli a odebrali i další vzorky. Podle vyjádření hygieniků za zdravotní komplikace dětí nemůže provozovatel zařízení, kde byla škola v přírodě ubytovaná. Zařízení je navíc vydezinfikované. "Je v pořádku," potvrdil Josef Klepáč.
Podrobnosti k hromadné epidemii děti najdete v článku zde.
FOTO: ilustrační