V Nýřanech uctili památku obětí transportu smrti

11.05.2015 7:09

Dne 9. května se v Nýřanech konal pietní akt na uctění památky obětí transportů srmti. Druhý pietní akt se konal v Úhercích, kde si místní občané připomínají stávku horníků z roku 1882, která skončila krveprolitím.

Dne 9. května se na severu Plzeňska konaly dva pietní akty. Jeden z pietních aktů se konal na Humboltce nedaleko Nýřan, kde místní obyvatelé uctili památku obětí padlých před koncem II. světové války během tzv. transportů smrti. Druhý pietní akt konaný v Úhercích měl připomenout nýřanskou stávku horníků, která roku 1882 skončila krveprolitím.

Uctění památky obětí transportu smrti na Humboltce

Na pietním aktu na Humboltce se 9. května sešlo několik místních obyvatel. Vzhledem ke své vážnosti se tato akce bohužel akce netěší velké pozornosti ze strany veřejnosti. Doufejme, že se tato situace do budoucna změní a lidé si přijdou připomenout události z dubna roku 1945, kdy se nacistická snažila unikat před Rudou armádou. Při odsunu za sebou nacisté potřebovali zahladit stopy a narychlo evakuovat také koncentrační tábory. Začali tedy přesouvat kolem čtyř tisíců zajatců z různých států Evropy, a to vlakem nebo pěšky. Přeprava zajatců probíhala v otřesných podmínkách a mnoho z nich samotnou cestu nepřežilo. S těmito „transporty smrti“ jsou spojeny i obce jako Nýřany a Stod, kde tyto vlaky měli zastávky na cestě do Německa.

Z dochovaných údajů je známo, že jen na Stodském nádraží bylo zastřeleno, ubyto, nebo zemřelo hladem a žízní 240 lidí. Počet mrtvých na Nýřanské stanici není znám. Na počest těchto obětí z transportu smrti byly po válce jak v Nýřanech tak i ve Stodu vybudovány pomníky obětem fašismu. 

Historie Nýřanské stávky, která skončila krveprolitím

Katastr obce Nýřany je již od roku 1830 spjat s těžbou uhlí. Po vánocích roku 1881 došlo k hromadnému propouštění a vrchnost odmítla propuštěným horníkům vyplácení renty z Bratrské pokladny. Hornící si stěžovali na ředitelství Pankráckých dolů, ale byli ignorováni. Roku 1882 vstoupili horníci do stávky, přičemž vyslali do Vídně delegaci k ministerskému předsedovi, který delegaci přijal, přislíbil pomoc, ale ihned po odchodu nechal hornickou delegaci zatknout a odvést do Plzně. V plzni došlo k jejich odsouzení před krajským soudem.

Následovala třítýdenní stávka, která byla ukončena příslibem úřadů, že pozmění stanovy Bratrské pokladny a budou horníkům vyplácet renty. Bohužel zůstalo jen u příslibu a nespokojenost s jednáním vrchnosti byla čím dál větší. Horníci tedy naplánovali další stávku, která však skončila tragicky. Dvůr dolu Marta byl obsazen vojskem, které začalo po protestantech střílet. Střílelo se dokonce i z oken kanceláří dolu Marta. Smutná událost si vyžádala 8 mrtvých a 24 těžce raněných, kteří leží pochováni ve společném hrobě v Úhercích. Až 10 letech od této tragédie se horníci po další dvouměsíční stávce dočkali ústupků ze strany vrchnosti.

Pietní akt na hrbitově v Úhercích se jako v předešlém případě nesetkává s velkým zájmem ze strany obyvatel. „Návštěvnost těchto památníků a pietních aktů bohužel upadá. Ať už je to z neznalosti historie nebo z prostého nezájmu, neměli bychom dopustit zapomenutí těchto tragických událostí, dodává starosta Úherec Vlastimil Blažek.

 FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT