Bezpečnost stromů v Plzni testuje speciální tomograf - FOTKY

30.05.2019 13:54

Které stromy jsou rizikové a představují nebezpečí pro veřejnost, nově zjišťuje správá veřejného statku v Plzni s unikátním tomografem. Podívejte se!

IMG_5129
IMG_5129IMG_5128IMG_5127ukázka

Správa veřejného statku města Plzně nově využívá speciální techniku ke kontrole bezepčnosti stromů na veřejném prostranství. Akustickým tomografem se dá zjistit, v jakém stavu strom je a zda je nutné ho napřklad pokácet.

"Akustická tomografie je neinvazivní přístrojová metoda testování dřevního válce živých stromů, kterou je možné odhalit rozsah poškození, přítomnost dutin a zjistit mocnost zbytkové stěny kmene nebo větších větví stromů. Metoda akustické tomografie je založena na měření rychlosti průchodu akustického signálu ve dřevě stromu. U kmenů s dutinami se výrazně prodlužuje dráha, kterou musí zvukový signál urazit, a tudíž klesá rychlost zvukového signálu," popisuje Kamila Kindlová ze správy veřejného statku.

Tomograf pozná i poškození dřeva hnilobou, protože rychlost zvukového signálu je přímo úměrná tuhosti a nepřímo úměrná hustotě materiálu, kterým prochází. "Série měření rychlostí zvuku procházejících dřevem stromu sestavuje plošný obraz měřeného průřezu, čímž je umožněna jednodušší interpretace měřených dat. Naměřené hodnoty je možné sestavit i do pseudo 3D snímku. Nejedná se o 3D měření. Přesnost metody závisí na počtu snímačů a obvodu a tvaru kmene," dodává Kamila Kindlová.

Následná odborná interpretace pak určí, v jakém stavu strom je a zda je ještě například kolemjdoucí bezpečný nebo je třeba ho pokácet.

ukázka

FOTO: SVSMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT