Bolevecké rybníky v Plzni mají dobrou kvalitu, vody je ale stále málo

04.07.2018 9:57

Voda ve všech rybnících Bolevecké rybniční soustavy je stále velmi dobrá. Aktuální měření dopadla na výbornou. V podstatě všechny rybníky ale dál trápí nedostatek vody. 

Bolevák

Teploty budou v příštích dnech atakovat hranici 30 stupňů. S dobrými zprávami přichází správa veřejného statku města Plzně ohledně kvality vody na boleveckých rybnících. Lidé se mohou koupat bez obav.

"Velký bolevecký rybník má vodu nejprůhlednější, a to díky ponořeným vodním rostlinám, které vodu nejen čistí, ale také působí proti sinicím. Rozsah porostů vodní vegetace udržuje vyžínací loď Bolek, která pracuje prakticky denně, a to na dvě směny. Díky tomu je aktuálně velmi dobře vyčištěná většina plochy rybníka, největší pozornost je věnována oblastem kolem hlavních pláží. Kontaktu s vodními rostlinami není třeba se obávat, rostliny nepředstavují žádná zdravotní rizika. Bohužel stále zaznamenáváme pokles hladiny vody, takže v těchto dnech se obnažil jindy ponořený ostrůvek. Hladina vody je zhruba 40 až 47 centimetrů pod hranou přelivu," říká Richard Havelka ze správy veřejného statku města.

Problémy s nedostatkem vody má také Senecký rybník, kvalita vody je nicméně velmi dobrá. V klidu se mohou lidé koupat i v Třemošenském rybníku. "Třemošenský rybník prodělal zásah speciálním víceúčelovým člunem, který pokosil a sklidil většinu vodních rostlin. Jejich porosty už rybník ovládaly natolik, že nebylo možné plavat. Nyní je rybník opět rekreačně využitelný. Pro omezení vegetace byla také posílena rybí obsádka, takže vodní rostliny by už do konce sezóny neměly dělat větší potíže. Odstranění vodní vegetace a dosazení ryb ovšem znamenalo snížení průhlednosti vody, protože mikroskopické řasy získaly prostor pro svůj růst. Nicméně průhlednost vody v úrovni 1,6 metru je z pohledu koupání stále výborná. Sinice zaznamenány nebyly," komentuje aktuální stav Richard Havelka.

Dobrou kvalitu hlásí hydrobiologové také ze Šídlovského a Kamenného rybníka, stejně jako z Košuteckého jezírka. Lidé by ovšem dál neměli krmit vodní ptáky. "Jednak ptákům hrozí zažívací a výživové potíže a jednak jsou zejména kachny a labutě hostiteli nepříjemných parazitů - motolic. Larvičky motolic, tzv. cerkárie pak mohou silně znepříjemňovat koupání, protože mají tendenci se zavrtávat lidem do kůže a způsobovat svědivé pupínky," upozorňuje Havelka.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT