Centrum v Krašovské má nové zázemí i opravenou sportovní halu - FOTKY

03.10.2019 8:58

Krašovská Aktivity centrum v Krašovské v Plzni dostalo za poslední tři roky od města finanční injekci zhruba 50 milionů. Nově má i zrekonstruovanou halu a další zázemí.

DSC_0022
DSC_0022DSC_0025DSC_0031DSC_0039

Město Plzeň dál vylepšuje své Krašovská Aktivity centrum na Košutce. Za poslední tři roky do něj investovalo už téměř 50 milionů korun.

Nejnověji vybudovalo například venkovní dětské hřiště se skluzavkami, terasu s posezením, nové parkoviště se vsakovací jímkou na dešťovou vodu, oplocení s vjezdovou bránou a bezbariérovým vchodem. Město také opravilo chodníky uvnitř areálu, upravilo vnitřní prostranství a 2. října slavnostně otevřelo i kompletně zrekonstruovanou sportovní halu.

"Krašovská Aktivity centrum nabízí Plzeňanům, zejména obyvatelům Košutky a Lochotína, široké možnosti volnočasového vyžití pro všechny generace. Je to moderně vybavený areál určený pro sport, tanec a umění a patří k vůbec tomu nejlepšímu, co dnes Plzeň nabízí. Zájem lidí o aktivity zde roste, během týdne se jich tu protočí i několik tisíc. Ve vylepšování areálu proto budeme pokračovat i v budoucnu,“ řekl primátor města Martin Baxa. Město získalo areál zpět do svého užívání (po předchozích pronájmech apod.) v roce 2016 a nechalo jej kompletně zrekonstruovat. Provoz byl zahájen na podzim 2017 a modernizace od té doby stále průběžně pokračuje.

"Během letošních prázdnin byla zrekonstruována i zdejší sportovní hala z roku 1987 o rozměrech 30,9x19,2 metru a plochou přes 590 metrů čtverečních. Oprava si vyžádala 5,59 milionu korun bez daně. Starou podlahu jsme nahradili novou sportovní pružnou krytinou včetně trojitého odpruženého roštu a tepelně izolační výplně. Všechny stěny mají nové obklady z březové překližky, které na štítových stranách zakrývají nosné sloupy a umožňují tak bezpečnější pohyb sportujících. Pod překližku byl umístěn nehořlavý akustický obklad s ochranou proti vlhkosti. Tribuna má nový obklad míst pro sezení, přebroušenou a natřenou podlahu a nové stupně má i schodiště. Nechali jsme udělat nové elektrické rozvody a původní osvětlení výbojkami žluté barvy bylo nahrazeno úsporným systémem LED svítidel pro sportovní haly,“ popsal úpravy David Šlouf, radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Výměnu vzduchu v hale zajišťuje čtveřice nových ventilátorů. Byl rozšířen vstup do haly, vyměněny vstupní dveře, vybudovány čistící zóny, nově natřeny nosné prvky (vazníky a sloupy) a celá hala byla i nově vymalována. "Do haly byl osazen nový skládací systém uchycení basketbalových košů a konstrukce pro boční koše. V podlaze jsou nová pouzdra na stojany pro volejbal a nové lajnování pro basketbal, dvě badmintonová hřiště, volejbalové hřiště, futsal, florbal, bocciu, házenou i malou kopanou. Halu využívají i oddíly bojových sportů, například aikida, které mohou využít až 200 metrů čtverečních tatami, dále tanečníci, hokejisté pro přípravu mimo led, fotbalisté, mateřské školky pro pohybové aktivity. Významnou skupinou jsou i hendikepovaní sportovci, kteří zde trénují bocciu a mají tu také své vlastní lajnování hřiště,“ uvedl Pavel Trefanec, ředitel městské organizace Obytná zóna Sylván, která Krašovská Aktivity centrum provozuje. To je vlastněno městem patrně jako jediné v České republice, všechna ostatní obdobná zařízení většinou spadají pod resort školství.  

Úprav za 6,77 milionu korun se dočkalo i venkovní prostranství areálu, tzv. parter. Vzniklo nové parkoviště pro 28 aut se vsakováním dešťových vod bez nutnosti napojení do kanalizace. Byl rozšířen vjezd do areálu s možností uzavírání pojezdovými vraty a závorou v přístupové komunikaci pro zvýšení bezpečnosti dětí i dospělých při pohybu v zadní části areálu, zejména u parkourového hřiště.

Celý areál má nové moderní a úsporné venkovní osvětlení, které zvyšuje bezpečnost všech návštěvníků zejména v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. U hlavního vchodu do objektu B byla instalována nová hydraulická plošina pro zdravotně postižené. Všechny tři budovy již tedy mají bezbariérové přístupy z přední i zadní strany, samostatný bezbariérový přístup nechybí ani ve sportovní hale. V zadní části areálu bylo vyměněno oplocení v délce cca 220 metrů.

"Současně také byly zkultivovány vstupní a relaxační plochy mezi objekty, vznikla dřevěná pobytová terasa u kavárny a prostranství mezi budovami A a B získalo nový povrch z velkoformátové dlažby. Exteriér doplnily nové lavičky, stojany na kola, informační tabule a odpadkové koše. V okolí parkoviště a relaxačních ploch byly vysázeny jehličnaté a alejové stromy a keře,“ doplnil David Šlouf.

V blízkosti venkovní dřevěné terasy kavárny byly instalovány herní prvky pro malé i větší děti v hodnotě 934 tisíc korun (bez DPH). Pískoviště a věž z přírodního, ekologicky ošetřeného dřeva se zdravotně nezávadnými doplňky jsou usazeny pod vzrostlými jehličnatými stromy. Herní prvek obsahuje menší a velkou skluzavku, čtyři vnitřní plošiny s průhledy, trubkový šplhací prvek a prvky z lezeckých stěn.

Město chce úpravami zpřístupnit areál i dalším lidem z okolí – rodičům s dětmi a těm, kteří ho nevyužívají pro pohyb a sport, ale chtějí tu jen strávit příjemné chvíle odpočinkem a posezením. Společně s chystanou revitalizací vnitrobloku Krašovská a úpravami parku Zemník jsou tak plněny požadavky územního plánu města Plzně.

"V centru trénuje a působí přes sto klubů a skupin, které si jeho prostory pronajímají a jsou brány jako partneři. Spolupracují na akcích a často využívají reklamní i organizační podporu centra. Centrum se soustředí na podporu menšinových sportů a všestranného pohybu. Provozují se v něm například bojové sporty, florbal, volejbal, badminton, nově i brazilská fotbalová škola. Dále různá cvičení, například rodičů s dětmi. Před půl rokem centrum otevřelo i nové venkovní parkourové hřiště, největší ve střední Evropě, jež je v určitou dobu přístupné i veřejnosti. V centru trénují a zkouší taneční a hudební soubory, funguje v něm i dětská skupina. Centrum nabízí i kurzy pro veřejnost a programy pro mateřské a základní školy,“ uvedla kreativní manažerka centra Ilona Křížková.

Zdroj a foto: Magistrát města Plzně

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT