15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Cenu 1. června získal v Plzni filozof a politik Daniel Kroupa
Na slavnostním zasedání plzeňských zastupitelů dnes byla předána prestižní Cena 1. června. Město ji za obhajobu a prosazování principů demokracie udělilo Danielu Kroupovi.
Politik, vysokoškolský učitel, autor odborných publikací, filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa cenu převzal od plzeňského primátora Martina Zrzaveckého. Slavnostní zasedání zastupitelů spojené s předáním tohoto ocenění se koná každoročně na počest událostí 1. června 1953 kdy v Plzni došlo k bouřlivým protestům proti měnové reformě. Návrh na udělení ceny Danielu Kroupovi podali náměstci primátora Martin Baxa a Petr Náhlík.
"Rád bych vám popřál, aby se nám to požehnání svobody, které dnes máme a které je a bohužel asi bude stále v ohrožení, podařilo uchovat. Připomínáním událostí, jako je plzeňské povstání z roku 1953, nám tak k tomu může posloužit,“ řekl přítomným Daniel Kroupa, jehož na převzetí ceny doprovodila nejbližší rodina. "Neskrývám, že pro mě ocenění představuje určité potvrzení toho, oč jsem usiloval,“ doplnil.
Ocenění v uplynulých letech získali bývalý prezident Václav Havel, francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, spisovatel a politik Pavel Tigrid, komentátor, historik Vilém Prečan, politolog a publicista Oto Ulč, novinářka Petra Procházková, signatářka Charty 77 Dana Němcová, novinář Ivan Binar a další osobnosti. Loni cenu obdržel filozof Ladislav Hejdánek.
Daniel Kroupa se narodil 6. ledna 1949 v Praze. Po okupaci v roce 1968 kopal výkopy, nosil uhlí a statoval u filmu. Navštěvoval přednášky Jana Patočky a Václava Černého. Docházel i do dalších podobných kroužků. Studia na elektrofakultě nedokončil, našel si zaměstnání v podniku Úklid a přihlásil se k externímu studiu na filozofické fakultě, odkud byl vyhozen kvůli nesouhlasu s Marxovým učením. Podepsal Chartu 77 a tím začaly výslechy na StB. Po smrti Jana Patočky v roce 1977 založil vlastní filozofický seminář. Do listopadu 1989 jím prošlo asi padesát lidí. V roce 1989 působil ve vedení Občanského fóra a spoluzaložil ODA. Jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR se podílel na přípravě Ústavy ČR. V roce 1996 byl zvolen do poslanecké sněmovny, působil i v Senátu ČR. Od května do července 2004 byl poslancem Evropského parlamentu. Přednášel na Univerzitě Karlově v Praze, vedl Katedru politologie a filozofie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
FOTO: město Plzeň