13.12.2024 13:24
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
Plzeňská ZOO se připravuje na žirafy a nosorožce
Nové pavilony pro africká a asijská zvířata v plzeňské ZOO jsou téměř hotovy. Poprvé se v nich návštěvníkům žirafy a nosorožci představí začátkem července.
Za více než 135 milionů korun vybudovala plzeňská ZOO domov pro nová zvířata. V expozici, která zabírá téměř třetinu celé zoologické zahrady, budou žít nosorožci, žirafy, hrošíci liberijští, gepardi, pandy červené a další.
"Z počátku tu budeme mít dva hrochy, samce a samici. I žirafy budou dvě, také samec se samicí," uvedl pracovník ZOO a zároveň hlavní koordinátor týmu projektu František Hykeš s tím, že dalšími obyvateli africké expozice budou například hrošíci liberijští, gepardi či prasata savanová.
V rámci projektu, který financovaly EU (93%) a Město Plzeň (7%) vznikly tři nové tematické okruhy Africká savana, Africký rovníkový prales a Asijská step. "Postavilo se celkem čtrnáct expozic a staveb obslužného charakteru včetně toalet pro návštěvníky. Díky tomuto projektu tedy ukážeme nová zvířata a zároveň zvýšíme komfort návštěvníků v centrální části zahrady," poznamenal Hykeš.
Kdy přijedou africká zvířata do Plzně?
Slavnostní otevření expozice plánuje ZOO na středu 30. června. "Pro veřejnost bude přístupná od 1. července. Zvířata pochopitelně přivezeme s předstihem. Nedá se ale říct, kdy přesně. Jejich převoz je velmi náročná akce, závislá na spoustě faktorů... i na počasí," vysvětlil provozní náměstek Bohumil Souček s tím, že přesun se uskuteční nejspíš už v květnu. "Chov je koordinovaný v rámci evropských zahrad, nejsou to zvířata z volné přírody. Například nosorožci budou ze zahrad v Německu a Maďarsku."
Jak si budou žít?
Pro nosorožce postavila plzeňská ZOO velký pavilon s bazénem. "Je tu speciální podlaha pro tlustokožce. Je měkčí, pružná a protiskluzová. Dobře se udržuje. Je i na dně bazénu," popsal Hykeš. Teplota v pavilonu, ve kterém může v budoucnu žít hroší pár i s mládětem, se bude po celý rok udržovat mezi 22 až 24°C. Každý z nosorožců dostane vlastní kóji a do bazénu budou chodit jednotlivě. Od návštěvníků oddělí mohutná zvířata ´jen´ sloupy, ovšem z masivního kovu. Čtyřiceticentimetrovými mezerami mezi nimi se v případě potřeby dostanou chovatelé ven. Nosorožci ne. Ve výbězích bude mít každý nosorožec i vlastní bazén o hloubce 1,8 až 2,2 metru.
Zoologům usnadní správný chov nosorožců speciální váha v podlaze chodby do výběhu. Pokaždé, když tudy zvířata půjdou, získají údaje o jejich váze a tedy i tom, jak prospívají.
V pavilonu budou dále také antilopy, drobnější savci a ptáci.
Na žirafy čeká dvoupatrový pavilon, takže je návštěvníci budou moci sledovat z přízemí i z galerie, která umožní návštěvníkům pozorování z pouhých 2,5 metrů. "Zpočátku tu budou žirafy dvě, ale pavilon je koncipován pro jednoho samce, dvě samice a dvě mláďata," vysvětlil Souček s tím, že žirafám vyhovuje teplota mezi 20 až 22°C.
Co zvířatům chutná?
Nosorožci jsou živi ze zeleného krmení. "Tráva, seno, zelenina i ovoce," vypočetl Souček a pokračoval: "Žirafy potřebují kvalitní seno... vojtěškové, jetelotravní, dále hodně větví s listím a lupením. Ty budeme muset na zimu zmrazit."
ZOO Plzeň už počítá s tím, že bude muset kvůli novým obyvatelům kupovat mnohem více sena. "Z vlastních luk jsme schopni ročně vyrobit 120 tun sena. Dosud jsme přikupovali 80 tun, ale spotřeba vzroste. Budeme muset kupovat dalších 120 tun," prozradil Souček.
Kdo se o žirafy a nosorožce bude starat?
Pro nové expozice přijala plzeňská ZOO jedenáct nových lidí. "Jsou to ošetřovatelé a jeden technický pracovník. Zkušenosti s těmito zvířaty zatím nemají, ale budou proškoleni v jiných zahradách v republice," uvedl Souček.
Zajímavosti z africké expozice
- výška pavilonu pro žirafy dovoluje návštěvníkům pohled z přízemí a galerie
- vytápění je podlahové na 18°C, s možností dotápění
- v pavilonu nosorožců je speciální podlaha pro tlustokožce – pevná, pružná, protiskluzová, dobře omyvatelná
- objem vnitřního bazénu: 36 kubíků
- voda bude teplá 20 – 24°C
- trubky boxů pro nosorožce jsou silnostěnné, mají průměr 150 mm
- u nosorožců je vytápění ze stropu