Fond pomůže dalším "sousedským" projektům. Rozdělit si mohou až 2 miliony

19.02.2015 10:59

Poštovní spořitelna rozjíždí další ročník grantového programu Regionální fond rozvoje s mottem souSedíme si. Podpořit má především projekty zaměřené na zlepšení sousedských vztahů. Máte nápad a sháníte peníze?

Zdroj foto_Poštovní spořitelna
Zdroj foto_Poštovní spořitelna (4)Zdroj foto_Poštovní spořitelnaZdroj foto_Poštovní spořitelna (2)Zdroj foto_Poštovní spořitelna (3)

Neziskové organizace, spolky, ale i obce a sdružení obcí mají šanci zlepšit sousedské vztahy ve svém okolí a svém regionu. Poštovní spořitelna otevírá další ročník grantového programu Regionální fond rozvoje s podtitulem souSedíme si. V jeho jarním kole rozdělí až 2 miliony korun. O finanční podporu se mohou ucházet právě projekty,  které se soustředí na zlepšení sousedských vztahů.

Komunitní projekty jsou podporované z fondu již od roku 2007 a během těchto let už se v Plzeňském kraji povedlo díky penězům z fonfu už skutečně ledacos. Například v loňském roce dostalo finanční podporu od Poštovní spořitelny a Nadace Via několik projektů, které by nejspíš jinou cestou nevznikly. Teď mají šanci další. "Do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny mohou své projekty hlásit nevládní neziskové organizace jako jsou spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy a účelová zařízení církví, nebo příspěvkové organizace i obce. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun," říká specialistka společenské odpovědnosti ČSOB Linda Kaucká.

Také v letošním ročníku jsou hlavním tématem sousedské vztahy. Žádosti o granty mohou zájemci zasílat už od 4. března, přičemž uzávěrka žádostí proběhne 15. dubna. Odborným garantem a realizátrem programu je opět Nadace VIA.

O finanční podporu nemohou žádat například projekty typu stavby dětského hřiště nebo cyklostezky. "Granty také nejsou určené pro pravidelné projekty, které se opakují jako jsou například koncerty nebo festivaly. Zároveň by to nemělo vypadat tak, že přijdou žadatelé například s kompletně hotovým projektem, nebo s tím, že si budou najímat na různé práce externí firmy. Měli by to lidé skutečně vyubudovat tak, aby to bylo jejich vlastní dílo," přibližuje Linda Kaucká.

Mikropivoar a pec na chleba, revitalizace obchodního centra Atom i oprava komunitního sálu ve Chříči. To jsou úspěšné projekty z minulého ročníku...

V loňském roce se o granty přihlásilo 202 subjektů a úspěšných nakonec byla necelá čtyřicítka. Úspěšné byly i některé projekty z Plzeňského kraje. Mimo jiné například v obci Díly dostal spolek Rodiče za hřiště necelých sto tisíc na zřízení mikropivovaru a pece na chleba. Ty by měly vzniknout na pozemku, který spolek momentálně využívá právě pro sousedská setkání a různé akce (viz fotogaleri). "To byl jeden z nejlépe hodnocených projektů odbornou komisí," uznává Linda Kaucká.

Hotovo by mohlo být už na začátku května, kdy by se v rámci oslav osvobození upekl v obci první chléb a uvařilo první skutečně dílské pivo.

Pokud vás možnost získání grantu nalákala, nebo už se vám v hlavě rodí nápad, jak posílit sousedské vztahy ve vašem bydlišti, podívejte se na stránky Nadace Via nebo na stránkách ČSOB.

FOTO: Regionální fond rozvoje; prostor, který využívá spolek Rodiče za hřiště v obci Díly

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT