FOTOREPORTÁŽ: Na plzeňské hlavní nádraží byl přistaven Preventivní vlak

27.04.2011 13:44

Speciální Preventivní  vlak byl přistaven na 2. nástupiště plzeňského hlavního nádraží. Vedle informací o následcích nehod na železnici a s tím spojenými riziky přivezl samostatný vagón také výstavu reflektující historický vývoj železnice. Qap.cz vám přináší fotografie z výstavy.

IMG_1710
IMG_1675IMG_1676IMG_1677IMG_1678IMG_1679IMG_1680IMG_1683IMG_1684IMG_1685IMG_1686IMG_1687IMG_1688IMG_1689IMG_1690IMG_1692IMG_1693IMG_1694IMG_1696IMG_1697IMG_1698IMG_1699IMG_1700IMG_1701IMG_1703IMG_1704IMG_1708IMG_1709IMG_1710IMG_1711

Preventivní vlak představuje veřejnosti a žákům a studentům základních i středních škol následky nehod na železnici a snaží se tím upozornit na rizika neopatrného pohybu v okolí kolejí. Celá řada nehod na železnici je způsobena vlastní vinou jejich obětí, ať už v důsledku nepozornosti, neopatrnosti nebo jiných nedbalostí. Preventivní vlak o těchto nehodách a neštěstích, která se v minulosti stala, nejen informuje, ale také se jim tímto snaží současně předcházet a preventivně působit především na mladou generaci, protože právě mladí lidé jsou nejčastěji oběťmi nehod na železnici.

Preventivní vlak sestává z kinovagónu, v němž je promítán krátký snímek zachycující reálné nehody na železnici, konferenčního vozu, kde jsou přítomni drážní inspektoři a policisté, kteří informují o svých zkušenostech s nehodami na železnici. Na místě pochopitelně nechybí ani kurz nácviku první pomoci pod vedením zkušených záchranářů.

Vlakovou soupravu uzavírá zcela speciální vagón věnovaný historii železnice. Speciální výstava sestavená a prezentovaná panem Václavem Simbartlem provede návštěvníky celou železniční érou od prvopočátku až po současnost.

"Vůbec první vlak přijel na naše území v roce 1839," prozradil autor výstavy Václav Simbartl. "První vlak, který překonal hranice monarchie, byl vlak jedoucí z Prahy do Drážďan. Další zajímavostí je, že v Plzni letos uplyne 150 let od příjezdu prvního vlaku," pokračuje pan Simbartl, který celý život pracoval jako strojvedoucí, železnice a vše s ní spojené je jeho velkým koníčkem a výstavu sestavil spolu se svým synem, který lásku k železnici po svém otci ve stejné míře zdědil.

"Každá lokomotiva měla dříve svůj název. Jedna byla například Bardotka. Víte proč?" usmíval se Václav Simbartl a následně dodal na vysvětlenou, že lokomotiva získala přízvisko podle svého tvaru, který evokoval vyvinuté ženské vnady její živé jmenovkyně.

Preventivní vlak a spolu s ním i výstava byl k vidění v úterý 27. dubna a navštívit jej můžete také ve středu 28. dubna.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Enyaq Enyaq coupé