14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Koupací sezóna začala. Jaká je kvalita vody v Boleváku?
Hygienicky rizikové sinice ve vodě nejsou. Správci rybníka v nadcházející sezoně neočekávají ani výraznější růst vodních rostlin, oproti minulým létům počítají se sníženou průhledností vody.
Jedním z hlavních úkolů je udržovat v rybníce čistou a kvalitní vodu. Tomu je přizpůsoben i projekt doplnění vody do Boleváku, když letos začala stavba zařízení, které bude čistit a od září přivádět vodu z Berounky.
Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, který stál na začátku projektu na doplnění vody do Boleváku, sucho minulých let poznamenalo všechny rybníky bolevecké soustavy. „Při snížené hladině vody se většina srážek zasákne a do rybníků se jich část dostává až prosakováním podzemních vod. Podzemní vody této oblasti jsou ale velmi kyselé a s vysokým obsahem železa, síranů a také vápníku. Velký bolevecký rybník je posledním rybníkem v bolevecké rybniční soustavě, je ze všech rybníků největší a obsahuje tedy i nejvíc vody. Proto se zde i vliv podzemní vody projevoval pomaleji. Ještě letos, kdy jsou všechny rybníky nad Bolevákem již naplněné povrchovou vodou a chemismus se v nich vrátil k normálu, je Bolevák s hluboko zaklesnutou hladinou stále pod silným vlivem kyselé podzemní vody,“ vysvětlil Jindřich Duras.
Změna chemického složení vody nevyhovuje ponořeným vodním rostlinám. „Ty sice přežívají úsporně u dna, ale už třetím rokem skoro nerostou. To je jistě dobře z pohledu plavců, kteří ve vodě vegetaci nemají rádi. Tím ale Bolevák přišel o silný stabilizační prvek. Vodní rostliny totiž udržují vodu průzračnou,“ dodal Jindřich Duras.
Všimli jste si speciálního stoje, který brázdí po hladině Boleváku? „Vegetaci od roku 2013 systematicky kosíme speciální žací lodí Bolek, která vodní rostlinstvo nejen kosí, ale zároveň i nakládá na palubu. Donedávna to byla jediná taková loď v ČR. Ročně se sklidí zhruba 3000 krychlových metrů biomasy, kterou pak využíváme jako hnojivo na městských pozemcích,“ vysvětlil vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.
Foto: MMP