13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Lékařská fakulta v Plzni získala nový výpočetní tomograf - FOTKY
Biomedicínské centrum lékařské fakulty v Plzni získalo cenný výpočetní tomograf (CT). Pořízení přístroje pro experimentální účely, které vyšlo na 15 miliónů korun, pomůže s personalizací medicíny.
Experimentální CT pomůže při výzkumu krevního zásobení tkání. Pořízení CT je součástí výzkumného projektu "Aplikace moderních technologií v medicíně a průmyslu" (AMTMI), na kterém spolupracuje Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy se Západočeskou univerzitou (ZČU).
Dnešní léčba nedokáže předpovědět výsledky terapeutických zákroků. Lékaři jsou nuceni se spoléhat na své předchozí zkušenosti a na klinické studie. Softwarové modelování, které je předmětem projektu AMTMI, může diagnostické a léčebné procesy urychlit. Modely prokrvení, regenerace tkání, osteosyntézy a krevního toku v cévách umožní lékařům provádět simulace s cílem stanovit vhodnou léčebnou terapii pro konkrétního pacienta.
Vývoj softwarových modelů je předmětem dlouhodobé spolupráce Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně Biomedicínského centra lékařské fakulty v Plzni s Fakultou aplikovaných věd a Centrem nových technologií ZČU. V rámci projektu AMTMI lze například modelovat průtok krve v játrech, díky kterému lze odhadovat regeneraci jaterní tkáně. Projekt dále řeší posouzení rizika nedokrvení tkání či orgánů v důsledku zúžení cév.
Přístroj fakulta zakoupila ve výběrovém řízení a během podzimu loňského roku ho nainstalovala v budově Biomedicínského centra. "Se zavedením CT došlo k podstatnému zvýšení efektivity diagnostického zobrazování. Můžeme získat podstatně více informací než za pomoci dosud užívané ultrasonografie, a tak komplexněji a exaktněji hodnotit anatomické poměry a do určité míry i funkční změny v těle experimentálního zvířete. Například v rámci probíhajícího projektu, jehož součástí jsou transplantace jater u prasete domácího, můžeme neinvazivní cestou opakovaně hodnotit stav všech cévních anastomóz (propojení) a posuzovat dopad změn jejich průchodnosti na prokrvení jaterní tkáně, posoudit vývoj nálezů v čase a dát je do přímé souvislosti s výsledky laboratorních testů," popisuje doc. MUDr. Hynek Mírka, Ph.D., první zkušenosti s vyšetřováním zvířecích modelů.
"Jsme rádi, že se nám podařilo tento přístroj získat a tím dále umožnit rozšíření spolupráce Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy se Západočeskou univerzitou, která je v současné době naším největším plzeňským partnerem. Předpokládáme, že tento přístroj nám umožní rozvíjet projekty transplantace jater a přípravy umělých jater recelularizací. Je zřejmé, že pořízený přístroj bude zapojen i do výzkumných projektů dalších týmů našeho Biomedicínského centra, například Laboratoře antibiotické resistence a aplikací hmotnostní spektrometrie v mikrobiologii, Experimentální laboratoře intenzivní medicíny a Laboratoře experimentální kardiologie," dodává doc. MUDr. Václav Liška, Ph.D., vedoucí řešitel projektu na straně Lékařské fakulty v Plzni.
"Nové CT nám umožní získat podstatně přesnější popisy modelovaných orgánů a tkání, na kterých jsou ověřovány nově vyvíjené softwarové produkty pro simulaci vybraných biomechanických problémů. Získáme tak nové možnosti pro zpřesnění modelů a numerických simulací individualizovaných pro jednoho konkrétního pacienta. Jednoznačně tak dojde k posílení klinické a translační medicíny," doplnil prof. Ing. Jiří Křen, CSc., z Fakulty aplikovaných věd, který je hlavním řešitelem projektu za Západočeskou univerzitu.
Projekt AMTMI je financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy z operačního programu EU Výzkum, vývoj a vzdělávání. Kromě výzkumu prokrvení tkání dále zkoumá mikrostrukturu orgánových soustav nebo experimentální určení materiálových parametrů kostí, což pomůže lékařům při léčbě zlomenin a dále odborníkům při vývoji ochranných, protetických a rehabilitačních pomůcek.
FOTO: Lékařská fakulta v Plzni