12.12.2024 11:12
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
Kateřina Emmons podpořila dárce krve, sama darovala poprvé
Ve středu 25. dubna proběhla na Transfúzní stanici v Plzni akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Podpořit dárce a sama také premiérově darovat krev přišla i střelkyně a olympijská vítězka Kateřina Emmons.
Ve středu 25. dubna bylo na Transfúzním oddělení plzeňské Fakultní nemocnice rušno. Probíhala tady totiž akce Daruj krev s Českým rozhlasem. A zastřešovatelkou byla tentokrát střelkyně a rodačka z Plzně Kateřina Emmons.
Kateřina Emmons sama kromě zaštiťování akce pro dárce poprvé darovala krev. Musela projít prvními testy a nakonec darovala asi 420 ml cenné tekutiny. "Je to moje první zkušenost s darováním krve a možná právě proto jsem to dnes zkusila," usmívala se drobná sportovkyně, která má svém kontě hezkou řádku úspěchů ve střelbě. "Vím, že je dárcovství důležité a tohle byla pro mne ta pravá příležitost," dodává Kateřina Emmons a poklidně přitom leží na dárcovském lehátku. "Vůbec jsem se nebála," směje se hrdě. "Jehel se nebojím. Zatím nic necítím, je to v pohodě. Snad jen tu jehlu malinko v ruce, ale jinak nic," dodává odvážně. Vzhledem k její drobné postavě, která má něco těsně přes 50 kilogramů může darovat jen jednou ročně.
Ne každý sebere odvahu a rozhodne se darovat krev natož se stát pravidelným dárcem. A právě středeční akce přinesla nějaké ty nové. Necelou hodinku před koncem "otevíračky" bylo 15 nových dárců. Celkem jich dorazilo jen ten den 126 tedy 111 stálých dárců. Také byla místnost s bufetem docela slušně zaplněná. Někteří čekali na vyšetření a jiní už konzumovali občerstvení, které vždy dárce dostává po odběru.
Kritéria dárce
"Dárce nesmí mít prodělané jakékoli zhoubné onemocnění, žloutenku typu B, C, být nosičem viru HIV apod. Třeba žloutenka typu A, taková ta běžná, infekčí, už dárcovství krve po určité době nevylučuje," vysvětluje lékařka MUDr. Mája Švojgrová. Nicméně překážek a výjimek je samozřejmě mnoho. Neměli byste mít žádné vážnější onemocnění jako například srdce, plic, nervového systému atd. "Alergie vylučuje dárcovství tehdy, když je celoroční a člověk se neobejde bez léků. Běžné dočasné alergie jako je například senná rýma, ty přijímáme, ale pouze v době, kdy je alergie zrovna bez projevů, v klidu," doplňuje.
Prvodárce projde pečlivými testy. Na prvním odběru přijde zhruba o 400ml krve. "Standardně se bere 450 ml krve, to je takové množství, které by na sobě člověk ani neměl poznat," vysvětluje lékařka.
Krev se zpracovává bezezbytku. To znamená, že se zpracují krvinky, plazma, která se může nejen dát jinému pacientovi, ale používá se i k výrobě léků. Pak se ještě berou krevní destičky, pokud jich má dárce hodně. Takže z krve od dárce nepřijde nazbyt ani kapička.
Krevní konzerva vydrží zhruba 5 týdnů.
Před a po odběru
"Před odběrem i po něm je velmi důležité pít, dostatek tekutin," zdůrazňuje Švojgrová. "Dárci, kteří chodí pravidelně, nemají žádné potíže. Dokonce mnozí říkají, že se po odběru cítí lépe než před," doplňuje. Zajímavé je pro některé z nich také to, že mají ze zákona nárok na den volna z práce.
"Chodím darovat už mnoho let a mnoho let mám také MHD zadarmo," řekl QAPu dárce pan Miloš. "Obvykle jdu darovat v pátek nebo v pondělí a tím pádem mám delší volno," směje se zkušený dárce cenné tekutiny. "Neměl jsem nikdy potíže, nebylo mi špatně. To množství není velké," dodává.
Pokud vás zajímá více k dárcovství nebo chcete darovat krev, informace najdete vždy aktuálně na webu Transfúzního oddělení.