Zastupitelé schválili smlouvu na uhlí

20.01.2012 14:07

Konečně mají Plzeňané na papíře tedy formou smlouvy potvrzeno, že na 10 let má Plzeň uhlí. A Plzeňané tak teplo domovů. Zastupitelé schválili znění smlouvy s dodavateli uhlí.

plzeňská teplárenská

Konečně se Plzeňané nemusí bát, že přijdou o teplo svých domovů. Zastupitelé města konečně na svém zasedání schválili podobu smlouvy s dodavateli uhlí pro Plzeň. Plzeňané by měli mít jistotu nejen tepla ale také hlavně jeho nízké ceny.
K podpisu smlouvy na desetileté dodávky hnědého uhlí se Sokolovskou uhelnou a společností Carbounion Bohemia by mělo dojít v nejbližších dnech nejpozději začátkem února.
Proč tak dlouho smlouva trvala?
Bylo několik detailů, které byly třeba od října doladit. Například Sokolovská uhelná chtěla od města jasnou záruku, že s Plzeňskou teplárenskou nebude jakkoli majetkově nakládáno. Podle náměstka primátora Petra Runda bylo důležité zamezit hlavně tomu, aby se nikdo na úkor města neobohacoval . "Bylo stěžejní, aby žádná třetí osoba neprofitovala a ani se nijak neobohacovala z majetku Plzeňské teplárenské, aby s tím majetkem nemohl nikdo nakládat a nevytvořil si na něm zisk,“ zdůraznil Petr Rund.
Nyní už je smlouva nastavena tak, aby byli všichni spokojeni a dokonce z ní podle Runda vyplývá i několik výhod. Jedna z nich je například to, že není třeba odebírat jednotné množství.  "Smlouva je nastavena tak, že vždy v září si Plzeňská teplárenská musí objednat určité množství uhlí na rok následující. Může si ale objednat tolik, kolik bude potřebovat tzn 100 000 nebo 200 000 tun uhlí,“ popisuje Rund s tím, že poptávka bude variabilní dle toho, jak bude teplárna hospodařit nebo jak bude nahrazovat hnědé uhlí biopalivy nebo jak bude dále rozvíjet takové projekty jako spalovna.
Na dalších 10 let mají Plzeňané se smlouvou garantovanou cenu také tepla. "Město Plzeň je nyní jediné město v České republice, které má uzavřenou takto dlouhodobou smlouvu,“ konstatoval Rund.

Rozhodnutí o tom, že uhlí bude brát Plzeňská teplárenská právě od Carbounion Bohemia a Sokolovské uhelné padlo už v říjnu 2011. A už tehdy bylo stěžejním pro rozhodnutí to, že Carbounion Bohemia a Sokolovská uhelná nebudou mít podíl v teplárně. Budou absolutně bez nároku na kapitálový podíl v Plzeňské teplárenské. Dva zástupci dodavatelů ale budou mít, jako takový drobný ústupek od města, dva členy v dozorčí radě Plzeňské teplárenské. "Tito dva členové budou moci kontrolovat, jak se s jejich dodaným uhlím nakládá," vysvětluje ústupek náměstek primátora Rund.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT