12.12.2024 9:49
11.12.2024 15:28
Obří loutky, světelná show a dechberoucí představení. Plzeň v roce 2025 bude žít kulturou
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
Na Lochotíně masivně hynou čmeláci. Mohou za to exotické lípy!
Při procházce po Lochotíně můžete být zaskočeni velkým množstvím uhynulých čmeláků. Na vině údajně není chemický postřik, ale exotický druh lip, jejichž cukr není pro naše čmeláky stravitelný.
V současné době kvetou na území plzeňského Lochotína lípy, které lákají čmeláky svojí omamnou vůní. Tato vůně se však stala pro tisíce čmeláků osudnou. Nejedná se však o běžné lípy, ale o exotické kultivary vzniklé křížením. Čmeláci nejsou schopni zpracovat cukr z tohoto druhu lípy, trpí nedostatkem energie a masově hynou.
V současné době je celý Lochotín zahalen do omamné vůně exotických lip, která láká čmeláky ze širokého okolí. Exotické lípy jsou kříženci naší lípy s druhy nepůvodními, dovezenými, které jsou sice z pohledu sídlištní zeleně krásné, odolnější a určitě i atraktivnější, ale bohužel totálně nevhodné pro ostatní živočišné druhy žijící u nás. „Je to problém celého Lochotína. Trávníky pod lípami jsou posekané a čmeláci tak nemají žádnou pastvu. Jsou tam stahovány tisíce čmeláků,“ řekl Qapu.cz vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň, který na místě zjišťoval příčiny úhynu čmeláků.
"Je to prostě daň naší civilizaci a následek toho, na co stále upozorňujeme, a to fakt, že nepůvodní druhy rostlin i živočichů do naší přírody, měst i sídlišť prostě nepatří a neměly by být preferovány a šířeny,"uvedl Karel Makoň.
Na místě bylo pro čmeláky vytvořeno krmítko s vodou a s medem, které má sloužit jako první pomoc. Zachránit všechny čmeláky pomocí krmítek je ale technicky nemožné. „I kdyby si z krmítek čmeláci sosli, tak stejně poletí zpět na lípy. V ulici nic jiného než tento exotický druh lip není. Bylo by ideální, kdyby se v blízkosti nacházelo pole s jetelem, to tam ale nikde není. Aby došlo k tak razantnímu úhynu jako je tento, musí se sejít více faktorů jako počasí, nedostatečná pastva a to, že stromy kvetou v jeden okamžik,“ dodal Karel Makoň. Bylo zjištěno, že v okolí nebyla použita žádná chemie, která by zapříčinila hynutí čmeláků. V blízkosti byl sice stříkán chodník hubičem plevele, to ale podle odborníků s uhynulými čmeláky nesouvisí.
FOTO: www.desop.cz