14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Na Špičáku a u Hojsovky cvičili letečtí záchranáři horské služby
Perný výcvik s piloty vrtulníku Armády ČR mají za sebou letečtí záchranáři Horské služby Šumava a Krušné hory. Výcvik proběhl v úterý 29. března na Špičáku a u Hojsovy Stráže.
Tématem cvičení byla záchrana osob z nepřístupného horského terénu pomocí palubního jeřábu a lanového podvěsu vrtulníku. Cvičení proběhlo na Špičáku a u vrchu Milec u Hojsovy Stráže.
„Nacvičujeme koordinaci s piloty, a především různé metody vyhledávání, záchrany a evakuace osob z těžko přístupného terénu, budov a konstrukcí pomocí vrtulníku,“ popsal cvičení Martin Kocum, vedoucí výcviku.
Záchranáře otestovalo i počasí. „Ráno před příletem vrtulníku jsme tu měli déšť, sníh a kroupy, odpoledne pak polojasno, jasno, ale silný nárazový vítr. I přes takové pro letce nepříjemné počasí musím ale říct, že piloti vše zvládli na jedničku,“ uvedl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.
Jak záchrana probíhá? „Vrtulník společně s leteckými záchranáři HS ČR vypátrá pohřešovanou nebo zraněnou osobu a pomocí dostupných prostředků a záchranářských postupů (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb) provede její evakuaci, popřípadě záchranu,“ popsal Martin Kocum techniky, které piloti i letečtí záchranáři HS musejí ovládat.
Podle něj je zároveň důležitý nácvik spojení mezi záchranářem a palubním technikem. „V případě záchrany osob z budov nebo konstrukcí pak provedou letečtí záchranáři výsadek na budovu, zajistí osobu a provedou záchranu případně evakuaci jako při akci v nepřístupném terénu,“ doplnil Martin Kocum.
ilustrační foto