13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Nejlepší novostavbou poslední let v Plzni je bytový dům na Světovaru
Cenu Hanuše Zápala za roky 2014 - 2017 získal návrh bytového domu Sladová v areálu na Světovaru. Porota se na vítězi shodla jednomyslně.
Celkem bylo nominováno osmnáct staveb. Odborná porota nakonec udělila i dvě mimořádná ocenění. Cenu poroty obdržel kolektiv Ondřeje Janouta za úpravu hospodářského dvora Bukovec a ateliér ov architekti s. r. o. za návrh sídla společnosti RenoEnergie a. s.
Slavnostnímu vyhlášení předcházela odborná konference, která se věnovala úloze architekta a kvalitní architektury v tvorbě obrazu současného města. Všechny stavby nominované na Cenu Hanuše Zápala 2014–2017 představuje veřejnosti doprovodná výstava, která je do 27. května k vidění na terasách na Anglickém nábřeží pod Komerční bankou.
V pořadí již 4. ročník Ceny Hanuše Zápala ocenil za období 2014–2017 bytový dům vzniklý ve znovuožívajícím průmyslovém areálu Světovar na Slovanech. "Bylo mi potěšením přijmout od nezávislé odborné poroty návrh na ocenění právě této stavby. Ze všech nominovaných realizací se mimoplzeňští architekti shodli na udělení ceny bytovému domu Sladová, u kterého se spojila kvalitní architektura a příkladný proces městského plánování. Rád jsem s nimi souhlasil a tuto stavbu architekta Zábrana na cenu potvrdil,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.
Porota architektů ve složení Petr Franta, Libor Monhart, Jaroslav Šafer a Jaroslav Wertig se na vítězné stavbě shodla jednomyslně. "Ocenili jsme, že kvalitní architektura domu vznikla na základě regulativů území vycházejících z vítězného návrhu veřejné urbanistické soutěže, tedy že byl ukázkově naplněn ideální scénář vzniku hodnotné architektury. Dům sám je podle našeho názoru čistou ukázkou efektivního stavení s promyšleným architektonicko-developerským konceptem a jasným výtvarným poselstvím směrem do znovu ožívající části města,“ uvedl předseda poroty architekt Libor Monhart.
O cenu Hanuše Zápala se ucházelo celkem osmnáct realizací, které vznikly na území města Plzně od ledna 2014 do prosince 2017. Přihlášky zaslali architekti, vlastníci i samotní občasné a rozmanitost staveb byla v tomto ročníku mimořádná. "Porota posuzovala bytové domy, rozsáhlá univerzitní a výzkumná centra, administrativní a výrobní budovy, rodinné domy, ale i kulturní stánky. Nezáleželo na velikosti objektu, ale kvalitě architektury a jejím kontextu,“ vysvětluje ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká, který soutěž tradičně pořádá.
FOTO: mirascz.eu