15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Nový přírůstek v plzeňské zoo! Mládě gibona se má k světu - FOTKY
Hlavní turistická sezóna v plzeňské zoo finišuje. Nově se ale opět zoo chlubí dalším přírůstkem. Na svět přišlo mládě gibona bělolícího. Návštěvníci už ho mohou vidět ve výběhu!
Plzeňská zoologická zahrada se znovu může pochubit novým přírůstkem. Tentokrát se jedná o mládě gibona bělolícího, které se narodilo předf pár týdny.
"Druhé mládě gibona bělolícího přišlo na svět 19.9. Rodiči jsou samice Sikang a samec Young Lu. Tento druh gibona je v Plzni chován od roku 2011, předtím zde od roku 1999 žili giboni lar, kteří přivedli postupně na svět 4 mladé," říká mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.
V roce 2011 byli přivezeni dva samečkové gibona bělolícího z Holandska. Sedmiletý Xian, rodák z Hannoveru, přijel ze zoo Apenheul a tehdy devítiletý Young Lu ze Safariparku Beekse Bergen, kde se i narodil. Ten v Plzni zůstal a později dostal partnerku jménem Sikiang. První mládě se jim narodilo na konci září 2015. V Evropě je chová 36 zoo.
"Ostrov gibonů byl nejprve určen pro nosály, prvními obyvateli byli však nakonec kočkodani Brazzovi. Giboni a makakové jsou na svých ostrovech v zoo Plzeň výbornou součástí celku orientální oblasti, kde dominuje expozice nosorožců. Gibon bělolící je druh před časem vyčleněný z druhu gibon černý. Zbarvení srsti tohoto druhu je velmi zajímavé. Dospělý samec je černý, zatímco samice je béžová. Mláďata mají po narození stejnou barvu jako matka, ale v jednom roce života obě pohlaví černají. Samičky se zhruba ve čtyřech letech přebarvují zpět do béžové barvy," pokračuje mluvčí zoologické zahrady.
Giboni jsou známí svým pohybem, ručkováním, tedy takzvanou brachiací. Název Hylobates, pro základní rod gibonů, znamená v překladu stromový chodec. Giboni se přehoupávají na svých dlouhých rukou švihem ze stromu na strom. Skoky dlouhé 9 metrů jsou pro ně hračkou. Dožívají se až 30 let. Jsou monogamní, netvoří tlupy, ale pouze rodiny, tvořené dospělým párem a mláďaty. Rodiče vyhánějí odrůstající mláďata. Giboni jsou známi i svým pronikavým zpěvem, který je slyšet v pralese do vzdálenosti několika kilometrů.
Hlavní turistická sezóna v plzeňské zoo jde pomalu ale jistě do finiše. Více se dočtete v článku zde.
FOTO: Kateřina Misíková