Oslavy konce roku jsou tady! Záchranka má před sebou nejhorší "šichtu" (31.12.2014 07:04:00)

31.12.2014 7:04

Napadení, úrazy, opilci, bězvědomí. Poslední noc v roce a silvestrovské oslavy jsou postrachem záchranářů v kraji. Kritickou hranicí je hodina před půlnocí. "Alkohol je nejčastějším důvodem výjezdů," říká mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.

Dispečink ZZSPK o Vánocích_QAP_foto (6)

Záchranná zdravotnická služba Plzeňského kraje, všichni její operátoři ve službě, výjezdové skupiny, lékaři i sestry mají před sebou nejnáročnější noc v roce. Silvestrovské oslavy spojené s přemírou alkoholu každý rok záchranářům hodně zkomplikují službu. Od půlnoci do rána je v průměru stejně výjezdů jako za jeden normální den...

I když přes den přípravy oslav Silvestra nejsou nijak náročné z pohledu záchranky, vše vypukne těsně před půlnocí. Zhruba do šesti hodin ráno se pak záchranka nezastaví. A za vším je v drtivé většině případů alkohol. "Do jedenácté hodiny večerní je to takový náročnější den jako každý jiný. Krátce před půlnocí a úderem půlnoci máme tři nejčastější druhy výjezdů: bezvědomí, napadení, opilec. Bohužel ten alkohol je skutečně nejčastějším důvodem výjezdů. V souvislosti s alkoholem začnou nejrůznější spory, takže se množí napadení a úrazy. Bohužel následně ten, kdo to s alkoholem přežene, tak také končí v naší péči. Jsou to různé stavy bezvědomí, kdy lidé volají, že někdo někde leží a nehýbá se a podobně. Ve většině případů je to bohužel tak, že se je to vlivem opilosti a k tomu třeba i s nějakým úrazem," popisuje tisková mluvčí ZZSPK Lenka Ptáčková.

Právě alkohol je velmi často i za nejrůznějšími nedorozuměními a hlavně za velkou zátěží pro operační středisko. S opilci se totiž hodně "špatně" mluví, natož aby spolupracovali. "Objevují se i zlomyslná volání, kdy máme pocit, že kdokoliv se na Silvestra opije, tak si myslí, že záchranka funguje jako laciný taxík, který si zavolají zadarmo. Kolikrát jde o případy, kdy se někdo třeba řízne do prstu a pod vlivem toho alkoholu volá záchranku a ještě jr skutečně neodbytný a nepříjemný. Pak ta naše práce a přítomnost skutečně může někde chybět, protože jsou mnohem závažnější případy," vysvětluje mluvčí záchranky.

"Jeden opilec dokáže zaměstnat dvě, tři posádky," říká Lenka Ptáčková...

Záchranáři otevřeně přiznávají, že sloužit na Silvestra není rozhodně žádný med. "Silvestr není určitě nejlepší šichta. Ani na operačním středisku, kde musíme s opilci komunikovat a není to vůbec jednoduché nebo příjemné. Bohužel to, co je velmi nepříjemné, je to, že osoby pod vlivem alkoholu odmítají spolupracovat. Kolikrát nedokážou upřesnit, kde jsou. Odmítají říct ulici, dokonce i město, protože prostě nejsou soudní. Kolikrát by si ten, pro koho pomoc volají, ji opravdu zasloužil, ale trvá, než se vůbec dobereme k těm základním údajům. Jeden opilec skutečně dokáže v takovém případě zaměstnat dvě, tři posádky. Navíc dokáží volat opakovaně a zaměstnat tedy i operátory," uzavírá Lenka Ptáčková.

Paradoxně úrazy, které jsou spojené s pyrotechnikou, se oproti uplynulým rokům už naštěstí tolik nemnoží. Lidé jsou nejspíš opatrnější a možná i nakupují kvalitnější zboží. Nicméně ani takové případy nechybí a objevují se i v prvních dnech nového roku.

FOTO: ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT