14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Osvobození Plzně 1945. Vzpomínky veteránů i dobové fotografie!
Plzeň si znovu připomene osvobození. Podívejte se na dobové fotografie z roku 1945. "Plzeňané zasypávali cestu před našimi postupujícími jednotkami květinami," popisoval příjezd do Plzně plukovník Charles H. Noble.
Slavnosti svobody připomínají osvobození Plzně v květnu 1945. Konají se od 6. do 9. května. Letos, stejně jako v loňském roce, kvůli pandemii koronaviru proběhnou ale online. QAP.CZ přináší soubor historických snímků z osvobození a také vzpomínky veteránů na květen 1945 v Plzni.
Každoročně na Slavnosti svobody přijížděli američtí a belgičtí veteráni. Do Plzně vážili dalekou cestu, aby mohli společně zavzpomínat na květen 1945 a vzdát hold všem, kteří padli za svobodu. Letos jsou v centru Plzně veteráni alespoň imaginárně. Připomínají je velkoformátové fotky - více jsme psali zde.
Podle veteránů, kteří do Plzně kažodoročně přijížděli, byla v květnu 1945 zima. "Na konci války jsem byl přímo tady v Plzni. Den vítězství v Evropě jsem oslavil s mým kamarádem Vernerem Lewellenem právě tady na letišti Bory v Plzni," vzpomínal při jedné ze svých návštěv americký veterán George Thompson. Po válce pak zavítal do Plzně znovu v roce 1991. Pak už byl pravidelným hostem oslav osvobození, stejně tak jako další veteráni.
"Lidé stáli podél silnic, oči zalité slzami dojetí a radosti. Usmívali se a plakali a nabízeli nám jistě i to poslední, co mohli nabídnout. Koláče, pivo a další dobroty, které jsme dlouho neviděli," vzpomínal na překročení hranic na území tehdejšího Československa James Duncan v rozhovoru, který poskytl při své návštěvě v roce 2013 v Plzni.
"Jedeme do Plzně, je to jen 40 kilometrů a určitě tam mají pivovar," vzpomíná, co řekl řidiči po osvobození další z veteránů Richard Pieper, který byl tehdy se svou rotou v Teplé. "Dojeli jsme do Plzeňského Prazdroje a tam mi pro naši rotu dali pět sudů piva. Takže jsme v Teplé mohli pít piva, co hrdlo ráčilo."
"Přebývali jsme ve vojenském táboře v Holýšově a jeden speciální oddíl našeho praporu tady v Plzni odminovával území pro americkou armádu," vzpomíná na konec války Louis Gihoul, belgický veterán, jehož fotografie aktuálně zdobí prostor před plzeňskou radnicí.
Zdroj foto: Archiv Města Plzně
zdroj rozhovovory: YouTube Slavnosti svobody