Peníze si tiskli doma

27.04.2010 17:37     28.04.2010 11:22

Pětici osob, ve které figurují i teprve 16 a 17 let staří mladíci, obvinili plzeňští kriminalisté z padělání peněz. Za duben se jim ale do rukou dostalo ještě více padělatelů.

penize

Další padělatele peněz se podařilo zadržet kriminalistům v Plzeňském kraji. Po odhalení padělatelské dílny v klatovském okrese, ke kterému došlo v březnu, tak mají další výrobce falešných bankovek. Obvinění z padělání osob si v dubnu vyslechlo v Plzeňském kraji celkem devět lidí. Pětice z Plzně zahrnuje i mladistvé muže ve věku 16 a 17 let. Dalším plzeňskými padělateli jsou dva osmnáctiletí mladíci. Falešné peníze pak přivedou možná do vězení i dvě ženy z Rokycanska.

"Dvě ženy, 26letá a 57letá, na konci roku 2009 v místě svého trvalého bydliště zhotovily na multifunkčním zařízení oboustranné kopie bankovek české národní měny, které následně udávaly jako pravé. Dosud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že obviněné zhotovily padělky bankovek v nominální hodnotě 500 korun a 2000 korun tím způsobem, že okopírované bankovky na bílém kancelářském papíru formátu A4 nejprve vystřihly, a poté na každé z nich napodobily ochranný stříbrný proužek dolepením obdélníčků ze stříbrné fólie," informovalo Krajské ředitelství Policie ČR v Plzni.

Policisté zatím zjistili, že ženy takto vyrobily minimálně jednu dvoutisícovou a čtyři pětisetkorunové bankovky. Platit s nimi zkusily ve stánku před jedním z obchodních domů v Rokycanech, stánkař ale neměl drobně nazpět a tak šel peníze rozměnit na informace do obchodního domu. "Jakmile tamější pracovnice bankovku uchopila do ruky, pojala podezření, že se nejedná o pravou bankovku a věc ihned oznámila na tísňové lince 158. Byla na bankovky opatrná, protože věděla, že den předtím se již v obchodě vyskytla jedna padělaná bankovka, kterou bylo zaplaceno na pokladně," doplnila informace mluvčí policie s tím, že policisté, kteří po oznámení ihned vyjeli na místo, u obou žen zjistili další padělané bankovky a rovněž originály bankovek, ze kterých byly vyráběny kopie.
Podle odborného vyjádření České národní banky se jednalo v tomto případě o méně zdařilé padělky, tedy padělky rozpoznatelné pouhým okem.

Ve druhém případě je obviněných hned pět, z toho jsou dvě osoby mladší osmnácti let.
"Ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz jsou podezřelí tří Plzeňané ve věku 21, 20 a 34 let a dva ve věku 16 a 17 let. V tomto případě vyrobil v roce 2009 několik padělků bankovky o nominální hodnotě 1 000 korun jen jeden z obviněných, ostatní si je následně předávali a udávali je do oběhu jako pravé, ač věděli, že se jedná o padělky," vysvětlila mluvčí policie a dodala, že k výrobě i v tomto případě posloužilo multifunkční zařízení, na němž jeden z obviněných zhotovoval oboustranné kopie na běžný kancelářský papír formátu A4. Bankovky udávali obvinění v obchodních domech, v prodejnách potravin a nebo v baru, kde se jeden z nich pokusil rozměnit bankovku, která mu předtím zmokla, s tím, že chce hrát automaty. "Obsluhující žena si nepravosti bankovky všimla a přivolala na místo policii, které bankovku pro účely trestního řízení vydala. I tentokrát se jedná podle odborného vyjádření České národní banky o méně zdařilé padělky," informovala policie.

Poslední případ vyřešili policisté bleskurychle. "V průběhu letošního roku zaevidovali policisté opakovaně výskyt padělaných bankovek v nominální hodnotě 1 000 korun, které byly užity k zaplacení ve stáncích v centru města Plzně. Provedeným šetřením se podařilo zjistit a odůvodnit takové skutečnosti, na základě kterých policejní orgán dne 22. dubna 2010 rozhodl o zahájení trestního stíhání dvou mužů z Plzně ve věku osmnácti let jako obviněných ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz spáchaného ve formě spolupachatelství," uvedla mluvčí a dodala, že obvinění vyrobili na multifunkčním zařízení padělky bankovek nominální hodnoty 1 000 korun a 200 korun. "Po vytištění bankovky vystřihli a zmuchlali, aby vypadaly jako použité," popsala jejich metodu s tím, že několik padělaných tisícikorun uvedli do oběhu za účelem získat pravé peníze. Platili s nimi v plzeňských stáncích s občerstvením. Jednalo se opět o méně zdařilé padělky.

Od začátku letošního roku zaznamenali policisté v Plzeňském kraji 48 případů protiprávního jednání kvalifikovaného jako trestný čin padělání a pozměnění peněz, u kterých byli pachatelé zatím zjištěni v téměř 40%.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT