13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Plzeň pomáhá lidem z okolních obcí s výměnou občanek
Občanské průkazy si musí v Plzni měnit i lidé z okolních obcí jako je například Dýšina nebo Chrást. Celkem jde o čtrnáct obcí. Za některýmu lidmi dokonce vyjíždí úředníci.
Podle nového správního členění, ke kterému došlo před deseti lety, si musí výměny občanských průkazů zajišťovat v západočeské metropoli i lidé z celkem čtrnácti obcí z okolí Plzně.
"Povinné výměny občanských průkazů se týkají občanů žijících v obcích Dýšina, Chrást, Chválenice, Kyšice, Letkov, Lhůta, Losiná, Mokrouše, Nezbavětice, Nezvěstice, Starý Plzenec, Šťáhlavy, Štěnovický Borek a Tymákov,“ říká Lenka Dupalová z magistrátního oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů.
Plzeňský úřžad se teď snaží vyjít vstříc zejména seniorům a imobilním lidem, kterých je v těchto obcích poměrně hodně. Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů proto sjednalo s představiteli dotčených obcí postup, jak občanům starším 65 let pomoci s vyřízením této neodkladné záležitosti.
"Jako dobře fungující se osvědčil model kooperace s obcí Losiná, kdy byl z obce vypraven autobus na Magistrát města Plzně s více než dvaceti losinskými seniory, kteří byli na vyčleněných přepážkách odbaveni během čtyřiceti minut, podobně tomu bylo se seniory ze Štěnovického Borku či Kyšic. Celkově bylo takto dosud odbaveno osm organizovaných příjezdů na magistrátním oddělení občanských průkazů,“ řekl Roman Matoušek, vedoucí Odboru správních činností Magistrátu města Plzně.
Aktuálně je takto domluvena i organizovaná hromadná výměna občanských průkazů u seniorů z Letkova, kteří na oddělení přijedou 24. ledna, o čtyři týdny později jim budou nové doklady předány. "Další případné termíny těchto akcí závisí na požadavcích zastupitelů, většinou starostů daných obcí, pokud by ti měli zájem organizovanou výměnu občanských průkazů u seniorů svých obcí zajistit,“ doplnil Roman Matoušek.
Úředníci magistrátu vyjíždí i za lidmi do jejich domovů...
Město Plzeň také vychází vstříc imobilním občanům, u nichž není možná doprava na plzeňský magistrát. Referenti oddělení v takových případech vyjíždějí přímo za lidmi do domácnosti. Žádost o nový doklad pořídí v takzvaném offline procesu, kdy občana úředník vyfotí a za zhruba měsíc mu do domácnosti přiveze nový občanský průkaz. "Klientů, kteří s ohledem na jejich zdravotní stav vyžadují tento způsob vyřízení dokladů, není zanedbatelný počet. Za období dvou posledních měsíců roku 2016 bylo takových výjezdů za imobilními občany uskutečněno osm, během nich bylo vyřízeno 180 žádostí o občanské průkazy,“ doplnila Lenka Dupalová.
FOTO: Magistrát města Plzně