Plzeň připravuje opatření pro osoby bez domova na blížící se zimu

15.11.2021 20:29

Plzeň spolu s městskou policií a poskytovateli sociálních služeb připravuje opatření, která zajistí v nacházejícím zimním období humanitární pomoc lidem bez domova nebo žijícím v provizorních přístřešcích.

DSC_3192

„Bohužel je zatím v Plzni dlouhodobě nedostatek pobytových sociálních služeb pro lidi bez domova. Veškerá zimní opatření se tak nastavují velmi obtížně. Městská charita Plzeň provozuje azylový dům pro muže o kapacitě 16 lůžek a noclehárnu o kapacitě 45 lůžek. Organizace NADĚJE provozuje azylový dům pro ženy s deseti lůžky. Dále jsou na území Plzně dva azylové domy pro matky a rodiny s dětmi. My však víme, že se nám zde pohybuje kolem 400 až 450 osob bez domova,“ přiblížil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Proto se Plzeň na svém listopadovém zasedání rozhodla pro opatření, která lidem bez domova pomohou překonat obtížné zimní období, během něhož se mnozí ocitají v ohrožení zdraví a života. 

Diecézní charita Plzeň začne distribuovat zimní vybavení pro lidi bez domova ze svého humanitárního skladu v Cukrovarské ulici 16. Připravuje se i veřejná sbírka pánského teplého oblečení pro doplnění zásob humanitárního skladu.

Městská charita Plzeň získala od magistrátního odboru sociálních služeb dotaci 50 tisíc korun na zajištění ubytování v komerčních ubytovnách pro případ naplněné kapacity noclehárny a azylového domu v Domově sv. Františka.

Město se také snaží vyjednávat s majiteli ubytoven o pronájmu nebo blokaci části kapacit, které by mohly být využity v případě nedostatečné kapacity v Domově sv. Františka či v případě arktické zimy. Aktuálně je zajištěna kapacita na dvou ubytovnách.

Město spolu se společností Plzeň 2015, která by zajišťovala materiálně-technickou podporu, připravuje variantu takzvané krizové možnosti v podobě vytápěného stanu na pozemku v Cukrovarské ulici 16. Teplý stan bude spuštěn, pokud by předpověď počasí byla po dobu delší jak 7 dní mínus deset stupňů Celsia.

Vlastní aktivity směrem k lidem bez domova realizují i jednotliví poskytovatelé sociálních služeb, některé z nich s finanční podporou z rozpočtu města. Jde například o projekt „Ohřej vodu“ Střediska křesťanské pomoci Plzeň, který je určený lidem žijícím na ulici a postrádajícím teplé jídlo, vodu, a to hlavně v zimě. Terénní sociální pracovníci z organizace chtějí lidem na ulici distribuovat vařiče na pevný líh, což klientům umožní přístup k teplé vodě na zalití čaje, polévky, kávy či pro ohřátí jídla.

 

foto: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT