15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Plzeň se stává velmocí v oblasti dronů. Zajímá se o ně i policie z New Yorku
Plzeň se v oblasti dronů a jejich využití stává naprostou jedničkou v republice. Drony se jako jediné v zemi používají i při zásazích složek IZS...
Revize mostů v rámci celé České republiky, spolupráce s integrovaným záchranným systémem (IZS), ale i výuku dronů na Západočeské univerzitě v Plzni zajišťuje úsek dronů Správy informačních technologií města Plzně (SITmP), příspěvkové organizace krajské metropole.
Plzeňští dronaři jsou jedni z prvních, kteří začali spolupracovat s jednotkami integrovaného záchranného systému. O postupy, jak spolupracují plzeňští dronaři s českou policií, se zajímá i newyorská policie. Kromě toho spolupracují také se státními organizacemi Ředitelství silnic a dálnic České republiky a Správou železniční dopravní cesty, pro něž zpracovávají revize nepřístupných mostních konstrukcí, pro ŘSD pracují i na projektu integrace dronů do pravidelných prohlídek. V rámci tohoto projektu vypracovali revizi šesti největších mostů v České republice.
"Drony jsou technologií budoucnosti a město Plzeň je díky našemu úseku dronů v tomto oboru určitě nejlepší v České republice. Těší mě, že naši odborníci spolupracují se zahraničními firmami, výrazně tak pomáháme posouvat vývoj tohoto odvětví kupředu,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.
"Naším cílem je dostat drony do praktického života, aby pomáhaly občanům i firmám. Například zapojení dronů do záchranných akcí výrazně ušetří čas, díky němuž lze lépe chránit osoby i majetek. Při revizi mostů pomocí dronů není zapotřebí uzavírat komunikace, šetření probíhá za plného provozu, není potřeba člověka, jenž se spustí po laně, aby zajistil dané záznamy, takže odpadá jakékoliv riziko úrazu. Při revizi střešních konstrukcí různých výrobních hal není potřeba zastavovat provoz linky,“ řekl Pavel Šindelář, technický náměstek primátora.
"Revize mostů pomocí dronů je až o 62 procent levnější než pomocí klasického zjišťování. Naše propočty o úsporách potvrdil i americký průzkum,“ doplnil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
Podle Ondřeje Boučka, ředitele úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně, se plzeňští dronaři v letošním roce zaměří především právě na revize mostů. "Cílem je zajistit kompletní dokumentaci k danému mostu v digitalizované podobě. Na portálu by správci měli k dispozici veškerá data o mostu, jeho zobrazení v 3D i veškeré fotografie. Letos bychom chtěli otestovat osazení mostů se senzory, jež by byly napojeny na městskou síť LoRa,“ prozradil Ondřej Bouček. "Již máme za sebou revizi šesti největších mostů v České republice. Také zpracováváme měsíční monitoring sesuvu půdy na Prackovické estakádě na D8 přes České středohoří,“ přiblížil Ondřej Bouček. Časté jsou též revize střešních konstrukcí ve výrobních provozech.
Plzeňští dronaři pomáhají jednotkám integrovaného záchranného systému na území Plzeňského kraje. Takovouto spolupráci se záchranným systémem navázali jako jedni z prvních. "Nasazení dronů je časté u hledání pohřešovaných osob, požárů, či při demonstracích nebo fotbalových zápasech. V poslední době jsme pomáhali například u požáru ubytovny na Karlově, při cvičení záchranných jednotek před otevřením nejdelšího českého železničního tunelu Ejpovice, při pádu vrtulníku na Borech, u spadlého domu u mostu Milénia či při hledání ženy v lesích u Tachova. Pravidelně se také účastníme školení policistů a záchranářů, při němž nacvičujeme spolupráci. Pilot dronu na místě zásahu ovládá dron dle pokynů velitele zásahu, kterému se přenáší online přenos na tablet či obrazovku. V rámci dohody města Plzně a Plzeňského kraje po vyžádání velitele zásahu musíme být do dvou hodin u zásahu na území celého našeho kraje. Veškeré nasazení našich dronů při záchranných akcích je zdarma. O rady, jak funguje naše spolupráce s policií, se zajímá i newyorská policie,“ doplnil Ondřej Bouček.
Zaměstnanci úseku dronů společně s vyučujícími Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zajišťují výuku mezifakultního certifikovaného programu Drony, jediného programu daného druhu v České republice.
"Naše drony jsou ze Švýcarska, Belgie, Číny ale i z Jablonce nad Nisou. Užší spolupráci jsme navázali se švýcarskou společností Flyability. Jejich drony testujeme a díky naší zpětné vazbě se snažíme společně posunout ve vývoji. V současnosti máme celkem 14 registrovaných dronů,“ dodal Ondřej Bouček.
FOTO: ilustrační