Plzeň shání dobrovolné hasiče! Chce jim nabídnout bonusy

31.03.2016 14:39

Plzeň potřebuje posílit Sbor dobrovolných hasičů o nové, mladé lidí. Město tak rozjelo velkou náborovou kampaň. Hasičům chce zajistit i různé výhody a benefity...

FOTO_QAP_CZ (3)
FOTO_QAP_CZ (1)FOTO_QAP_CZ (2)FOTO_QAP_CZ (3)FOTO_QAP_CZ (8)FOTO_QAP_CZ (9)FOTO_QAP_CZ (10)

V Plzni je aktuálně okolo 250 dobrovolných hasičů v celkem 16 jednotkách. Ti se podílí na řadě záchranných akcí, vyjíždí k požárům, jsou připraveni zasáhnout v případě nejrůznějších havárii, povodní a přírodních pohrom. Jejich počet je v podstatě dostačující, hrozí ovšem, že v budoucnu se reálný počet akceschopných a zkušených dobrovolných hasičů sníží na minimum...

Jen pro zajímavost zhruba stejný počet takzvaných "dobráků" měla Plzeň i při povodních v roce 2002. V terénu byli potřeba téměř naprosto všichni a zasahovali prakticky nepřetržitě. Jenomže stálá základná sboru takzvaně "stárne" a noví hasiči přibývají jen velmi pomalu. Navíc vycvičení jednoho z nich tak, aby byl opravdu zkušený, trvá zhruba pět let.

Město chce dobrovolným hasičům zajistit benefity...

Město Plzeň tak v současné době spustilo velkou náborvou kampaň. Na přijímání nových dobrovolných hasičů lákají billboardy, spuštěný byl i speciální web www.stansehasicem.cz. V několika vlnách by projekt náborů měl běžet zhruba dva roky.

"Dobrovolní hasiči jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému nezbytnou pro potřebu města. Není to jen koníček, naplňují poslání pomáhat a zachraňovat ve volném čase, bez nároku na odměnu. Toto si uvědomujeme, a proto jim chceme poskytovat lepší podmínky,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Podle jeho slov se město snaží vyjednat a zajistit pro dobrovolné hasiče některé benefity. Jedná se například o možnost zvýhodněného volání, slevy na městskou hromadnou dopravu, podporu v podobě levnějších vstupenek na kulturní programy a další.

Město ročně podporuje SDH zhruba pěti miliony korun. Další peníze pak přidávají jednotlivé obvody, pod které jednotky spadají. Například čtvrtý plzeňský obvod odhaduje výdaje směřující k dobrovolným hasičům na dva miliony ročně. Jinde jde minimálně o statisíce.

Nováčci musí projít pohovory, testy i speciálními kruzy...

Podle velitele SDH v Plzni Vlastimila Maliny chtějí do svých řad hasiči hlavně mladé lidi a úplně vyloučené nejsou ani ženy. I když v tomto ohledu by s sebou jejich přijetí neslo nejspíš jistá provizorní řešení kvlůli šatnám a dalšímu zázemí. Nicméně ani stát se dobrovolným hasičem není něco snadného a rozhodně to není jen pro ty, kteří si chtějí užít adrenalin.

"Pokud přijde zájemce, děláme s ním pohovor, musí jít na lékařskou prohlídku a absolvovat speciální čtyřicetidenní kurz," vysvětluje Vlastimil Malina s tím, že v takovém případě je sice hasič schopný jít do terénu, nicméně rozhodně není možné ho považovat za zkušeného a nemůže být u všeho. I dobrovolní hasiči pak musí absolvovat speciální kurzy například pro dýchací techniku nebo práci s motorovou pilou. Úplně mimořádným útvarem josu pak takzvaní hasiči lezci.

FOTO: QAP.CZ

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT