11.12.2024 8:45
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
10.12.2024 10:53
Vyprodáno! Prodej stromků u Košináře skončil za pouhých 5 dní
Plzeň vzpomíná na povodně, výstava byla oficiálně zahájena - FOTKY
Ničivé povodně z roku 2002 si v Plzni připomínají speciální výstavou. Ta byla oficiálně zahájena ve čtvrtek 11. sprna. Nechyběli na ní lidé, kteří byli před dvaceti lety součástí krizového štábu.
Na náměstí Republiky v Plzni proběhlo ve čtvrtek 11. srpna od 16 hodin oficiální zahájení výstavy Povodně 2002. Slavnosti se zúčastnili představitelé Plzně z roku 2002 i současnosti a nechyběli ani velitelé hasičů, policistů, dobrovolných hasičů, ale třeba i krizového štábu.
„Povodně v roce 2002 v Plzni, v České republice, byly a jsou událostí, kterou každý, když si vybaví, tak si vzpomene, kde byl, co dělal a jak na tu situaci reagoval. Jak vlastně příroda dokáže být nevyzpytatelná,“ řekl v úvodní řeči Pavel Šindelář, primátor města Plzně.
Během slavnostního zahájení proběhlo promítání filmu, který zachycoval povodně od samého začátku. Na plátně se střídaly obrazy zaplavených částí Plzně, plovoucích předmětů i zásahů záchranných složek. Nechyběly ani mrazivé záběry od břehů Radbuzy, kdy se občané snaží napěchovat pytle pískem a ochránit svoje město. „V neděli 11. srpna začalo vydatně pršet, nasycená půda už nedokázala další vodu pojmout. Zvedla se hladina Úslavy, s malým zpožděním Úhlava a o půl den později i Radbuza,“ popisoval moderátor sled událostí. „Celkem bylo ve dnech 8. až 13. srpna 2002 zaplaveno 1509 hektarů území, to je 11 % rozlohy města. Nejhůře na tom byly části města Koterov, Božkov a Roudná.“
Své vzpomínky na povodně sdíleli s publikem i hasiči. „Největší událost, která mi utkvěla v paměti, bylo zřícení domu na Roudné. Bál jsem se, zda tam někdo nezůstal. Za několik hodin přišla zpráva, že spadly další dva domy, to v člověku hrkne,“ vzpomínal velitel směny A profesionálních hasičů v roce 2002 Miroslav Moule. Během povodní padlo celkem 22 objektů.
Primátorem v roce 2002 byl Jiří Šneberger. „Jedna z těch nejsilnějších vzpomínek je ta, kdy člověk cítí absolutní bezmoc nad přírodou. Když se rozvodnilo nábřeží, stáli jsme u bývalého domu kultury a voda začala zaplavovat lávku. Báli jsme se, že voda lávku strhne a poškodí ostatní mosty. To se naštěstí nestalo,“ vzpomínal na povodně bývalý primátor města Plzně.
Od hrozivých povodní uplynulo 20 let. Právě k této příležitosti město zorganizovalo vzpomínkovou výstavu. Ta je rozdělena na dvě části. Jedna je umístěna na náměstí Republiky v Plzni, druhá v mázhauzu radnice. Více informací o výstavě naleznete zde.
Foto QAP.cz, Město Plzeň