Plzeň zdokonaluje varovný informační systém - už publikováno

05.03.2013 21:06

Město Plzeň buduje Varovný informační systém obyvatelstva 2002. V minulém roce nechala městská správa vybudovat odbavovací pracoviště v Malesicích, letos počítá s rekonstrukcí v Liticích a připravuje úpravu stávajícího systému ve Lhotě.

Varovný informační systém obyvatelstva zavádí město Plzeň postupně od roku 2002. Celkem disponuje 75 kusy bezdrátových hlásičů a šesti elektronickými sirénami.

"S budováním varovného informačního systému jsme začali bezprostředně po zkušenostech s katastrofální srpnovou povodní v roce 2002. Varování a vyrozumění obyvatel je totiž jedním z nejdůležitějších opatření při vzniku mimořádné události," uvedl vedoucí odboru krizového řízení plzeňského magistrátu Petr Liška.

V současné době je na území Plzně v provozu mimo rozhlasů jednotlivých městských obvodů 75 bezdrátových hlásičů a šest elektronických sirén.

"Signál vyslaný z vysílacího pracoviště pokrývá zejména ty části města, které jsou nejvíce ohroženy povodní, objekty, u nichž je možnost vzniku závažné havárie způsobené nebezpečnými látkami, a shromaždiště většího počtu osob," upřesnil Petr Liška a doplnil, že naposledy byl tento varovací systém využit při lednové povodni v roce 2011.

Město Plzeň buduje Varovný informační systém obyvatelstva 2002. Jde o moderní prvek komunikace, který splňuje předepsané technické požadavky kladené na koncové prvky varování.

Nové odbavovací pracoviště varovného informačního systému získal loni městský obvod Malesice. Jeho pořízení stálo 440 tisíc korun.

"Součástí je sedm bezdrátových hlásičů, které pokrývají signálem lokality nejvíce ohrožené povodní," doplnil Petr Liška.

V letošním roce připravují pracovníci odboru krizového řízení rekonstrukci varovacího systému v Liticích za zhruba 200 tisíc korun. Zároveň posuzují technické podmínky pro úpravu stávajícího vyrozumívacího zařízení v městském obvodu Lhota.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT