Plzeňané i návštěvníci města mohou využívat v létě veřejná ohniště

10.08.2021 12:24

Máte chuť na opečené buřty, chcete posedět u táboráku? Obyvatelé Plzně i návštěvníci mohou v létě využívat veřejná ohniště. K dispozici je desítka ohnišť, nejvíce kolem Boleveckých rybníků. Používání má ale jasná pravidla!

210809_Ohen_ohniste_1
210809_Ohen_ohniste_1210809_Ohen_ohniste_2

Vytvořením veřejných ohnišť se město snaží bránit rozdělávání ohňů na nevhodných místech, kde by oheň mohl ohrozit lesní porost. Opatrní buďte ale i na místech s veřejnými ohništi. Používání veřejných ohnišť má jasná pravidla.

„Veřejná ohniště mají sloužit hlavně těm, kteří bydlí v bytových domech bez vlastní zahrady. I přesto musíme během roku likvidovat desítky ohnišť, které vznikají hlavně na kraji lesních porostů. Již několikrát jsme museli hasit v místě, kde nebylo ohniště řádně uhašeno,“ uvedl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Správa veřejného statku má často problém s tím, že lidé po sobě ohniště neuklidí. Kvůli nezdopovědným lidem pak úklid stojí město zbytečné finance. „Úklid v okolí veřejných ohnišť nás stojí každoročně několik tisíc korun. Často přitom musíme opravit i poničený mobiliář, jako jsou lavičky či palisády. Je to nekonečná práce, proto jsme také počet veřejných ohnišť ve srovnání s předchozími léty omezili,“ popsal situaci Richard Havelka.

Většina veřejných ohnišť se nachází v blízkosti vodních ploch, jasná pravidla má zabránit šíření ohně mimo vymezený prostor.

  • Oheň ve veřejných ohništích smí rozdělávat jen lidé starší 18 let
  • Je zakázáno používat hořlavé kapaliny
  • Oheň se nesmí rozdělávat za dlouhotrvajícího sucha a za větru apod.
  • Ten, kdo oheň rozdělal, má povinnost jej také řádně uhasit, nejlépe vodou, aby nedošlo k pozdějšímu zahoření.
  • Každý, kdo ohniště použije, by je měl opouštět uklizené

foto: Magistrát města Plzně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT