Plzeňská zoo představila dva unikátní přírůstky v Království jedu - FOTKY

24.03.2022 12:41

Největší zmijovitý had na planetě křovinář černohlavý a vzácný horský druh zmije malooká jsou nově k vidění v Království jedu v plzeňské zoo. Oba druhy vlastní zoo jako jediná v České republice.

Hadi v Království jedů_foto QAP (6)
Hadi v Království jedů_foto QAP (6)Hadi v Království jedů_foto QAP (1)Hadi v Království jedů_foto QAP (5)Hadi v Království jedů_foto QAP (4)Hadi v Království jedů_foto QAP (2)Hadi v Království jedů_foto QAP (3)

Zmije malooká, kterou mohou nově návštěvníci plzeňské zoo vidět v expozici Království jedu, je extrémně vzácný druh hada, který se vyskytuje pouze v horských oblastech v jihozápadní Etiopii. „Had se vyskytuje ve volné přírodě na zemi v popadaném listí či mechu, proto je zabarvením v odstínech žlutozelené. Tady u nás v expozici působí výrazně, ale ve chvíli, kdy ve svém prostředí leží zahalená tím listím, tak tolik nápadná není. Tady je momentálně k vidění samička, samec je u nás ještě v zázemí. Oba dva máme od profesora ze švédského Stockholmu, kde byli odchováni v roce 2018,“ říká ošetřovatel Jan Dohnal.

Jed celého rodu Bitis, do kterého spadá i zmije malooká, je velice toxický. „Kvůli tomu, že jde ale o tak vzácné zvíře, tak není ještě zcela probádané. Devadesát procent hadů, které tu máme, patří mezi velmi jedovaté,“ dodává Jan Dohnal.

V expozici, kde se současně zmije malooká nachází, museli ošetřovatelé vyřešit zásadní problém. Zmije je ve svém přirozeném prostředí totiž zvyklá na velké kolísání teplot. „Horské druhy jsou poměrně náročné na chování. Kvůli tomu, že had žije v horách, potřebuje v noci značně nižší teplotu. Ze začátku jsme měli problém s tím, jak takových výkyvů teplot docílit. Nakonec jsme to vyřešili prodloužením klimatizačního systému z vedlejšího výběhu do výběhu zmije,“ vysvětluje Jan Dohnal.

Dalším unikátním přírůstkem v Království jedu je křovinář černohlavý, který se spolu se zmijí malookou řadí k velice vzácným druhům. Svojí délkou může dosáhnout až 3,5 metru a stává se tak největším zmijovitým hadem na světě.

„Křovinář černohlavý je endemit z Kostariky z poloostrova Osa, kde se vyskytuje pouze na malém území centrálního pohoří tohoto poloostrova. Křovináři jsou druhy, které žijí velmi skrytým způsobem života a jsou opravdu těžko k nalezení. V roce 2017 se jednomu soukromému chovateli podařilo získat tři jedince, a my jsme je od něj poté odkoupili. K vidění je zatím jedna samice, v zázemí máme další samici a jednoho samce. Křovinář černohlavý je momentálně jeden z nejunikátnějších hadů v Království jedu,“ sděluje Jan Dohnal.

Oba druhy chová plzeňská zoo jako jediná v České republice, v celé Evropě je podle Jana Dohnala chová maximálně pět institucí. Ovšem opravdový unikát Království jedu teprve čeká. „Teď ještě nemohu sdělit mnoho podrobností, ale návštěvníci se mají opravdu na co těšit. V prozatím prázdném výběhu by už v létě mohl být had, který je skutečně světovým unikátem,“ uzavřel Jan Dohnal.

 

foto: QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT