Plzeňský kraj regeneruje stromy u silnic

23.08.2011 8:18

V Plzeňském kraji odstartoval projekt obnovy a údržby silniční zeleně. Mnohé ovocné aleje nahradí dlouhověké stromy, především javory a jasany!

silnice
komunikacesilnicezelen

V Plzeňském kraji jsou realizovány projekty na obnovu a údržbu silniční zeleně. Pilotní projekt za 21 milionů korun proběhl v okrese Klatovy, kde už je kompletně zmapováno více než 35 tisíc stromů. Plánovaný druhý projekt za 60 milionů korun obnoví zeleň také na dalších místech klatovského okresu. Do budoucna chce Plzeňský kraj realizovat projekty i v dalších okresech.

"Péči o silniční zeleň zajišťuje Krajská správa údržby silnic. Snahou Plzeňského kraje je, aby silniční zeleň byla co nejvíce zachována, a to v takovém stavu, aby byl provoz na silnicích maximálně bezpečný," vysvětlila mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová s tím, že Krajská správa údržby silnic v Plzeňském kraji dlouhodobě realizuje projekt regenerace doprovodné zeleně komunikací II. a III. třídy. "Od roku 2008 probíhá inventarizace stromů a jejich skupin odbornou arboristickou společností."

V loňském roce byl na Sušicku zahájen ojedinělý, svým rozsahem zatím největší projekt v ČR, na který šlo z Operačního programu Životní prostředí víc než 21 milionů korun. "Na dvou stech kilometrech silnic druhých a třetích tříd silničáři provedou bezpečnostní a zdravotní řezy na necelé tisícovce stromů. Skoro stejný počet jich pak pokácí a opět nově vysází," uvedla Jarošová.

"Druhý projekt o rozsahu necelých 60 milionů byl podán v poslední výzvě Státního fondu životního prostředí a na rozhodnutí o jeho podpoře se čeká. V plánu je rozšíření tohoto ambiciózního projektu i na další okresy Plzeňského kraje v následujícím roce. Práce by měly být dokončeny v celém rozsahu do roku 2015," doplnil náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast doprava Jaroslav Bauer.

Ovocné aleje u silnic nahradí dlouhověké stromy, hlavně jasany a javory

Součástí hodnocení stavu stromů jsou návrhy péče o hodnotné jedince, hledání míst pro nové výsadby a samozřejmě i návrhy odstranění stromů neperspektivních a rizikových.

Díky projektům budou vysazovány dlouhověké velkokorunné stromy, na místo dožívajících ovocných alejí, nebo krátkověkých topolů. Topoly a ovocné stromy ke komunikacím nejsou nejvhodnější; jsou nahrazovány jasany a javory.

"Kácení ani sázení není jednoduchá záležitost. Nejprve se musí důkladně prošetřit všechny aspekty jako je majetkoprávní hledisko, bezpečnostní hledisko a mnoho dalších. Nemůžeme sázet nové aleje na pozemky, které nám nepatří. V takových případech se řídíme stavebním zákonem," uvedl generální ředitel SÚS PK Stanislav Liška.

Všechny stromy budou silničáři sázet tak, aby to bylo bezpečné z hlediska silničního provozu. Strom by například neměl být zasazen v krajnici vozovky, ale na protilehlém svahu. Pata stromu by dále měla být výš, než je osa komunikace. Výsadba jednoho stromu přijde na 5 až 12 tisíc korun. Naopak kácení stromu stojí od 2 do 10 tisíc korun.

Více o tomto projektu najdete na www.stromypodkontrolou.cz.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT