Chci 250 000 tisíc aneb dostane poslankyně svoje odstupné?

02.06.2011 19:03

Objevil se ´skandál´ s odstupnými platy pro exhejtmanku Miladu Emmerovou. Spekulovalo se, proč přišla s žádostí o tři platy až teď. QAP se zeptal samotné poslankyně Milady Emmerové.

Milada Emmerová

Bývalá hejtmanka Plzeňského kraje a nyní poslankyně Milada Emmerová požaduje po vedení kraje tři odstupné platy za odchod z funkce hejtmanky. Spekulace, proč tomu tak je, se množí, jako houby po dešti, a proto QAP oslovil přímo poslankyni Emmerovou, aby vám osvětlila, proč a jak celá věc s 250 000 korun vznikla.

V květnu 2010 vyhrála Milada Emmerová, tehdy ve funkci hejtmanky, volby a dostala se do poslanecké sněmovny. Zvažovala hned to, zda si nechat hejtmanství nebo ne. "Všichni tehdy zvolení členové ČSSD, bylo jich 5, si ponechali obě funkce, já jsem po poradě s nynějším hejtmanem Milanem Chovancem odstoupila," začíná s vyprávěním Milada Emmerová s tím, že na žádost strany ještě vydržela ve funkci do září 2010. "Pak jsem měla zato, že když na odstupné ve výši tří platů mám ze zákona nárok, nemusím nikomu nic připomínat. Předpokládala jsem, že tento nárok bude po souhlasu zastupitelstva plněn při prosincovém zasedání zastupitelstva."

Tak se ale podle Emmerové nestalo. "Teprve poté, když jsem zjistila, že tento bod opět není v návrhu programu, zmínila jsem se panu hejtmanovi Chovancovi. Zdálo se mi tehdy, že o tomto nároku dle zákona dosud není informován. Návrh ale nebyl předložen ani v březnu letošního roku," popisuje dál poslankyně.

Dá se jen spekulovat o tom, proč byl návrh odložen a proč se Emmerová musí připomínat. To se ale vedení kraje spletlo, pokud si myslelo, že poslankyně to nechá být. Milada Emmerová jde teď za svým prý už jen z pricipu. "Začala jsem záležitost řešit z hlediska principiálního, v rámci respektování zákona. Panu hejtmanovi jsem chtěla v řešení záležitosti pomoci, a proto jsem mu sdělila, že pošlu jistou upomínku, což jsem učinila," vysvětluje postup Emmerová. "Pak jsem díky jednomu z médií zjistila, že moje žádost byla již na Radě Plzeňského kraje projednávána, ale bez přítomnosti hejtmana Chovance, co k tomu dodat..." zamýšlí se poslankyně a dodává: "Pokud by měl být v popředí argument, že se má všude šetřit, pak bych věděla o jiných zdrojích. A přitom by se zákonům spíše vyhovovalo, než aby docházelo k jejich porušování."

V kopii žádosti o přiznání odstupného, kterou má QAP k dispozici, oslovuje Emmerová osobně hejtmana Chovance s tím, aby její věc projednal na Radě PK. Proč tomu tak nebylo nebo proč tomu tak bylo za jeho nepřítomnosti, se nedozvíme. Emmerová každopádně na odstupném trvá s tím, že jí náleží ze zákona o krajích i jako odstupující hejtmance.

Ve čtvrtek 16. června se sejde zastupitelstvo kraje a bude celou věc projednávat. Zatím není jasné ani to, zda Emmerovou podpoří klub ČSSD. Ten se rozhdne před zasedáním zastupitelstva. "Mám pocit, že někteří mi nepřejí můj úspěch v parlamentních volbách, kdy jsem poskočila z 8. místa kandidátky na místo první," míní Emmerová.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT