Rekonstrukce budovy hlavního nádraží v Plzni. Podívejte se na VIDEO!

29.01.2022 11:06

Jak probíhá rekonstrukce v dolní hale památkově chráněné budovy hlavního nádraží v Plzni? Podívejte se na aktuální video, které natočila Správa železnic.

nadrazi sprava zeleznic1
nadrazi sprava zeleznic1nadrazi sprava zeleznicnadrazi sprava zeleznic3nadrazi vizunadrazi vizualizacenadrazi

Rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy na plzeňském hlavním nádraží odstartovala loni v květnu, slavnostní zahájení stavby proběhlo ale až v srpnu 2021. Letos v lednu se uzavřela celá spodní část odjezdové haly a veškeré služby se přemístily pouze do horních prostor. V polovině ledna proběhla také instalace jeřábu, kvůli které bylo uzavřené na dva dny i parkoviště před budovou.

"Jeřáb bude sloužit k rekonstrukci střechy, kde kromě něho bude i fasádní a prostorové lešení, jeřáb bude mít za úkol hlavně transport větších prvků materiálu," říká Petr Toman ze stavebního dozoru Správy železnic. Jeřáb bude na míste zhruba rok. Jeho demontáž by měla proběhnout v lednu či únoru v roce 2023.

Práce v dolní hale budou trvat přibližně jeden rok. "Spodní hala bude veřejnosti uzavřena zhruba do února příštího roku," říká Nela Friebová, tisková mluvčí Správy železnic. Tím ale rekonstrukce nekončí, práce se pak přesunou do horní haly.

Nové podlahy, omítky, rozvody, elektrika, vzduchotechnika, pokladny... to vše čeká v rámci rekonstrukce spodní halu historické budovy hlavního plzeňského nádraží.

Částečně hotové jsou schody, nové jsou už také eskalátory. Aktuálně se se připravují výtahové šachty a v průběhu března se mají montovat výtahy.

Celkem je rekonstrukce památkově chráněného objektu výpravní budovy z roku 1908 na plzeňském hlavním nádraží rozdělena do 16 etap, stát bude 668 milionu korun. Hotovo by mělo být do konce roku 2023. Rekonstrukce budovy navazuje na modernizaci nástupišť a dalších částí stanice, které proběhly v uplynulých letech. Vedle opravy střechy a obvodového pláště objektu doznají zásadní proměny i interiéry.

I po rekosntrukci se budou moci cestující scházet u Hutníka. Jak uvedla mluvčí Správy železnic, Plzeňané se nemusí bát. "Hutník se po rekonstrukci vrátí," ubezpečila Radka Pistoriusová.

Podívejte se na aktuální video Správy železnic z rekonstrukce nádraží.

video: Správa železnic

 

Budova hlavního plzeňského nádraží je zajímavým historickým objektem. Dnešní rozsáhlá reprezentativní nádražní budova byla postavena v roce 1908.

„Památkově chráněná není jen samotná budova, ale také terasy, kamenné zdi i celý přednádražní prostor. Nejpodstatnějšími změnami oproti současnému stavu bude doplnění chybějící bohaté výzdoby zastřešení kupole na její exteriérové straně do původní podoby. Zásadní proměnou projde nepůvodní horní hala, která bude zcela nová, moderní, vzdušná, dokonale prosvětlená přirozeným světlem,“ uvedl vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karel Zoch.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT