14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Sbor profesionálních hasičů vznikl v Plzni už před 130 lety - FOTKY
Od založení sboru profesionálních hasičů v Plzni uplynulo 1. března už 130 let. Nejstarší dosud fungující stanice je v centru poblíž obchodního centra Plaza. Podívejte se na historické fotografie.
Dne 1. března 1892 ustanovila svým výnosem městská rada Plzně první hasiče z povolání. Do té doby zajišťoval požární ochranu ve městě dobrovolný hasičský sbor, složený zčásti z dobrovolníků, většinou sokolů a zčásti z policejních strážníků, kteří byli pověřeni také hasičskou prací. Dobrovolní hasiči fungovali ve městě od roku 1869. Nejstarší dosud fungující stanicí profesionálního sboru v ČR je stanice Střed, vedl obchodního centra Plzeň Plaza.
Velkou oslavu 130 let chystá HZS Plzeňského kraje na začátek letošního září. V plánu jsou ukázky výjezdové techniky a prezentace zásahových činností pro veřejnost.
Pohled do historie...
- 15. března 1892 nastoupilo do služby prvních šest mužů. Po šesti týdnech tuhého výcviku byli zařazeni do výkonu pravidelné služby a následně rozděleni na dvě směny po třech mužích + jeden hasič jako záloha. Hasičská strážnice byla zřízena v Exlově dvoře vedle radnice (dnešní Císařský dům s infocentrem).
- V roce 1896 požádal továrník Emil Škoda městskou radu o zajištění dozoru nad požární bezpečností v jeho závodě. Došlo k navýšení početního stavu o 5 mužů a hasičský sbor vykonával hlídkovou činnost i ve Škodových závodech.
- V roce 1905 dosáhl početní stav sboru již 32 mužů a počet obyvatel města Plzně byl již přes 70 000.
- V roce 1905 požádal Akciový pivovar městskou radu o zřízení hasičské pobočky ve svém závodě, k čemuž skutečně došlo a sbor byl navýšen o dalších 5 hasičů.
- V roce 1907 také Škodovy závody v Plzni požádaly městskou radu o zřízení hasičské pobočky ve svém závodě. Pobočná strážnice vzniká v následujícím roce. Oběma pobočkám, jak Akciovému pivovaru, tak Škodovým závodům, byly mimo hlavní úkoly ochrany jmenovaných závodů přiděleny ještě obvody ve městě, kam vyjížděly k požárům.
- V roce 1908 byla zřízena hasičská strážnice v místech bývalé obecní kuchyně v Otakarových sadech (dnes sady 5. května). Zde byla uložena veškerá výzbroj a ubytováni hasiči v pohotovosti. V témže roce dostal sbor k užívání také prostory v Panském mlýně, kam byla přesunuta ústřední stanice s telegrafem a ve dvoře mlýna byla přistavěna kůlna pro další stříkačky a stáj pro 2 páry koní. Obě budovy stály nedaleko od sebe a sloužili hasičům v letech 1908 až 1913 (v těchto místech dnes stojí hotel Marriott).
- V roce 1909 dosahuje početní stav hasičů 49 mužů.
- V roce 1910 byla do výbavy hasičů zařazena 3 jízdní kola. Pohotovost na kolech byla vybavena nejnutnějším nářadím (hydrantové nástavce, klíče, hadice). Často dojížděla k požáru se značným předstihem a připravila vše potřebné pro vlastní zásah a mnohdy menší požár hasiči sami uhasili do příjezdu větší jednotky.
- 10. dubna 1913 byla hasičskému sboru dodána první automobilová stříkačka zn. Praga, tzv. menšího typu, o výkonu čerpadla 800 l/min.
- 3. května 1913 se hasičský sbor města Plzně přemístil do upraveného objektu Rostova dvora v Jízdecké ulici, dnešní stanice Plzeň - Střed. Některé prostory dvora stále patřily stájím 35. pěšího pluku, ale v následujících letech sbor převzal celý objekt. Výjezdová komunikace vedla tehdy Jízdeckou ulicí na Palackého náměstí, teprve později vznikla ulice Pobřežní, která je výjezdovou komunikací dodnes. V tomto roce byla sboru dodána ještě jedna automobilová stříkačka menšího typu a jedna většího typu, o výkonu čerpadla 1200 l/min.
Zdroj foto: HZS Plzeňského kraje