Se sládkem Václavem Berkou o čepování a nejlepším českém výčepním

11.08.2010 15:50

Národní finále soutěže, při kterém se se vybírá nejlepší výčepní, proběhlo v Plzni v úterý 10.srpna. O soutěži, čepování piva a jejím průběhu jsme si povídali se starším obchodním sládkem Plzeňského Prazdroje Václavem Berkou.

IMG_4894

Pilsner Urquell Master Bartender 2010 je soutěž v čepování piva. V úterý 10.srpna proběhlo v Plzni národní finále této soutěže a byl vybrán nejlepší český výčepní. Stal se jím Lukáš Svoboda z Prahy, druhá skončila Jana Zachariášová z Brna a domácí zástupce, vítěz plzeňského kola a výčepní restaurace Na Spilce Míra Vorlík obsadil třetí příčku. O tom, jaká byla soutěž, jak se čepuje pivo v zahraničí a kdy budou Češi bojovat o titul světový, jsme si povídali se starším obchodním sládkem Plzeňského pivovaru a porotcem Václavem Berkou.

Jak byste zhodnotil letošní ročník soutěže?

Letošní ročník soutěže byl zase dalším krokem k tomu, abychom postrčili kvalitu čepování a vůbec úroveň pivní gastronomie na vyšší kategorii.  My jsme v loňském roce měli 15 finalistů, v letošním roce se do celostátního finále probojovalo 20 finalistů. Budou rozhodovat desetinky, o tom, kdo se stane tím celorepublikovým vítězem.

Jak vůbec vznikla myšlenka vybírat nejlepšího výčepního?

Byla to krásná myšlenka před pěti lety, kdy jsme začínali. Když jsme si řekli, že je potřeba aby celý svět, který čepuje Pilsner Urquell, aby ho čepoval tak, jak jsme si představovali a aby i ti konzumenti, kteří jsou na druhé straně oceánu nebo na úplně jiných kontinentech, tak aby dostali to, co mohou ochutnat naši čeští štamgasti.

Jací byli soutěžcící?

Já jsem rád za to, jak se k tomu ti naši soutěžící postavili a jakou do toho dávali energii. Právě energie se přelévala na hosty a jejich fanoušky, kteří v nich viděli ty národní vítěze. Těch dvacet, kteří už postoupili sem, tak by mohli bez problému reprezentovat Českou republiku na světovém finále.

Jaké máte osobní zkušenosti s čepování piva Pilsner Urquell v zahraničí?

Samozřejmě záleží v jaké zemi se to pivo čepuje, jaká je tam historická kultura. I pivo Pilsner Urquell se čepovalo tak, jak v té zemi bylo zvykem. Ale samozřejmě my nesmíme couvnout z té naší myšlenky. I v těch zemích, kde se to pivo čepuje teď úplně bez pěny, tak se začínají objevovat první vlaštovky a v těch restauracích, kde se čepuje pivo s pěnou, tak ty se začínají více plnit hosty a oni poznávají, že to má svůj smysl.

Uveďte například nějaké raritky, země, kde Vás překvapili čepováním? 

Já bych ty země nejmenoval. Ale jsou země jako například ta, která dala světu ten nejpopulárnější nealkoholický nápoj (USA, Coca Cola pozn. redakce), tam se všechny nápoje pijí při teplotě kolem nuly. A když se potom pivo načepuje takto podchlazené ještě do namražené sklenice, tak bohužel jsem dostal místo piva s pěnou, pivo, které mělo na povrchu ledovou tříšť. Tak to jsem odmítl s tím, že chci aby mi ho načepovali nové do sklenice při ochlazení jenom tou běžnou pitnou vodou a kupodivu, když se tam objevila pěna a já jsem to pivo pil u baru, tak mě z druhé strany baru pozorovala skupinka lidí, kteří si to objednali taky a za chvíli celý bar pil pivo s pěnou.

Jak bude soutěž pokračovat, je nějaké evropské kolo nebo rovnou celosvětové?

Teď už bude celosvětové finále. To se bude odehrávat tady v Plzni, ta soutěžní část, vyhodnocení a slavnostní večer pak bude v Praze. Bude to 12. - 14. října. Podle posledních informací bude 19 zemí, což je zase nárůst oproti loňsku.

Už někdy vyhrál Čech?

Zatím máme jen druhé místo, takže pevně věříme, že letos už to vyjde!

My samozřejmě držíme všem Čechům palce!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT