11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Thembi: Příběh ženy, která zbořila veškerá tabu
V úterý 22. března byl v rámci festivalu Jeden svět uveden snímek Thembi, snímek o ženě, která přes veškeré překážky dokázala překročit svůj vlastní stín a zbořit veškerá tabu. Po filmu následovala debata diváků s MUDr. Fránovou na téma infekce HIV a nemoci AIDS.
V současné době žije v Jihoafrické republice přes pět milionů lidí nemocných AIDS. Téměř nikdo z nich nechce o své nemoci mluvit. Kdyby o ní promluvili, budou na ně ostatní koukat skrz prsty, zapálí jim obydlí, aby se odstěhovali, budou si na ně ukazovat. Jsou však lidé, kteří boří tabu a píší novou historii. Právě o jedné takové dívce byl natočen snímek Thembi, který byl v Plzni promítnut v úterý 22. března v rámci festivalu Jeden svět.
"Uvidíte neuvěřitelnou osobní angažovanost jedné mladé dívky z jižní Afriky, která překročila veškerá tabu, která tam existují kolem této nemoci a svým nasazením přispěla k mnohým změnám a v podstatě rozvířila debatu na mezinárodní úrovni na toto téma," nastínila program před začátkem samotné projekce jedna z organizátorek festivalu.
Z pohledu diváka lze spatřovat přidanou hodnotu tohoto snímku ve skutečnosti, že nebyl pojat jako snímek o nemoci AIDS. Byl příběhem jedné ženy, jejím osobním svědectvím, jaké je to s touto nemocí žít a bojovat.
I přes veškerá tabu a předsudky dokázala hlavní hrdinka stejnojmenného snímku, mladá dívky Thembi, vystoupit vně řad a přiznat, že je HIV pozitivní, že nakazila svého partnera, ale že přesto mají dceru, která je naprosto zdravá a že svůj boj nevzdávají.
Snímek byl zařazen do tematického cyklu festivalu „Ženským hlasem“, do něhož jsou zařazovány především snímky pojednávající o osobní angažovanosti žen, o boji žen za svá lidská práva.
Po filmu následovala debata diváků s MUDr. Danielou Fránovou z Poradny HIV/AIDS při Zdravotním ústavu v Plzni.
"Situace v České republice je odlišná od situace v Jihoafrické republice, protože tady se naopak začátkem devadesátých let mnoho mluvilo o infekci HIV, dělala se velká osvěta a to jak prostřednictvím médií, tak prostřednictvím hygienických stanic," uvedla Fránová. Nicméně současně dodala, že situace se od počátku devadesátých let v naší republice diametrálně změnila.
"Dnes se dostáváme do úplně jiné situace, protože v současné době se o tom tématu nemluví, toto téma nemá ani celostátní podporu. Zatímco v minulosti se na prevenci dávalo 80 milionů ročně, tak pro letošní rok je to na celou republiku 3 miliony ročně. Jsme v situaci, kdy strašně moc klesla informovanost, klesají preventivní aktivity a poradna je v celém západočeském kraji už pouze jedna."