14.12.2024 12:23
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
Plzeňské farmářské trhy budou častěji!
S jarem se v Plzni opět rozběhnou farmářské trhy. Příznivci zdravých a dobrých potravin se mohou letos těšit na několik novinek. Na jaké QAPu.cz v rozhovoru prozradil Tomáš Popp z občanského sdružení ENVIC, které společně s hotelem Gondola Plzeňské farmářské trhy pořádá.
Plzeňské farmářské trhy ihned po svém zahájení v květnu loňského roku získaly obrovskou oblibu mezi veřejností. Podle Tomáše Poppa z pořádajícího občanského sdružení Envic navštívilo průměrně každý trh 3 tisíce lidí. Letošní Plzeňské farmářské trhy se proto budou pořádat už pravidelně každé dva týdny až do prosince a přinesou i další novinky.
Kdy letošní Plzeňské farmářské trhy začnou?
Zahájíme pravděpodobně začátkem dubna. Vloni jsme původně jsme měli v plánu udělat je jednou měsíčně. Říkali jsme si, uvidíme, jak na to Plzeňáci zareagujou. Už když jsme v květnu startovali, začínaly taky trhy v Praze a ukázalo se, že návštěvnost je ohromná. Návštěvníci si vynutili častější termín, takže jsme je přidali a byly jednou za čtrnáct dní. Teď se k tomu vrátíme a budou od toho 2. dubna každých čtrnáct dní až do začátku prosince. Bude to kolem dvaceti trhů.
Na nádvoří hotelu Gondola už se prodejci pomalu nevejdou, mluvili jste o rozšíření trhů...
Ano, další novinkou je, že se trhy rozšíří do okolí. S městem je dohoda, že se prodejní prostory rozšíří do Pallovy ulice a přilehlého parku, kde se mohou dělat tématické akce, například se jedná o projektu Ryba domácí, a je spousta dalších možností představit zajímavé tuzemské produkty.
Co byste na Plzeňských farmářských trzích nechtěli vidět?
Plzeňský farmářských trhy jsou charakteristický tím, že se tam prodávají místní, maximálně tuzemský produkty, a že je prodávají přímo farmáři, zpracovatelé nebo někdo, kdo s nimi spolupracujeme. Nestojíme o prodej od překupníků, třetích osob. S takovými jsme se už rozloučili po první zkušenosti, to zakazujeme.
Je nějak omezeno, kdo zde může prodávat? Třeba tím, že to musí být vypěstováno nebo vyrobeno v okruhu, dejme tomu, 100 kilometrů?
Ne, neomezujeme to. V Plzeňském kraji je třeba velký problém se zeleninou, z místa se tu prodávají tak brambory, cibule a jablka. Proto sem se zeleninou jezdí z Litoměřic z farmy pana Kostky, z Moravy jezdí paní, která má farmu Monika. Je to o tom, že nabídka české zeleniny není tak široká a tady v kraji je jen pár farmářů, kteří jsou schopni dělat širší ´paletu´ zeleniny a ti to většinou prodají ze dvora. Sice preferujeme Plzeňský kraj a kraje sousední, ale jsou tu opravdu i prodejci z daleka.
O co je mezi zákazníky největší zájem a co Vám z produktů překvapilo?
Největší zájem je pravděpodobně o zeleninu, ovoce, mošty a rozhodně uzeniny, protože sem jezdí uzenáři, kteří do nich nedávají soju, mouku, strouhanku, pak maso, zvěřinové klobásy a překvapivě i o pečivo, pekaři prodají úplně všechno, co přivezou. Výborně jde na odbyt třeba i takové dražší pečivo, které dělá pekař Petr Pištec, peče ze semolinové mouky, používá třtinový cukr, dělá levandulové sušenky, kokosky barvené esencemi.
Co Vám nejvíc zachutnalo, až jste si třeba vytvořil závislost?
Právě ty Pištecovy kokosky, ty jsou úplně fantastický! A pak mi moc chutný zrající kozí sýr z Biofarmy Slunečná. Ten je opravdu hodně zrající, fakt hodně kozí, ten je výtečný. Obecně pak mléčné výrobky, třeba krém Šumaváček z Minimlékárny JOMA je moc dobrý.
Proč se vlastně trhy konají na nádvoří hotelu Gondola?
My jsme s nimi už dělali dvakrát Biodožínky v pivovaru Purkmistr v Černicích, který má stejný majitel jako hotel Gondola. Oni přišli s tím, že by rádi udělali farmářské trhy. Prosto je tam bezvadný, Mlýnská strouha je zrekonstruovaná. Je to takové domácí prostředí, skvělé zázemí pro prodejce, ze strany hotelu Gondola vynikající podpora v organizaci.
Když jste s trhy loni na jaře začínali, čekali jste takový zájem?
Já jsem byl překvapenej, každé ty trhy navštěvovalo kolem tří tisíc lidí. V květnu jsme začínali s 15 prodejci a na předposledních trzích, které nebyly v -15°C, ale v nějakých rozumných teplotách, bylo kolem 45 stánků! To jsem vůbec nečekal. Lidi už si navykli, chodí třeba ke stejným prodejcům. Všiml jsem si, že poblíž ve městě zaparkují auto a jdou třeba dvakrát, třikrát a nakoupí zásoby.. mošty, brambory...
Určitě jsou spokojeni i prodejci. Občas se mi i stalo, že už měli některé zboží vyprodané, ještě než trhy skončily.
Jsme s prodejci v kontaktu a oni říkají, že ty plzeňské trhy jsou lepší než v Praze, že tu prodají víc produktů, a že jsou Plzeňáci milejší zákazníci než Pražáci. Prodejci jsou spokojeni a mnoho z nich přestalo jezdit prodávat do Prahy a jezdí raději sem. Lidé stojí už před sedmou fronty a čekají, a to otevíráme oficiálně v osm. Bylo by příjemný, kdyby chodili raději průběžně a tím pádem se nám netvořily ty fronty. Myslím, že tomu pomůžou ty přidané termíny, že si lidé nebudou muset dělat tolik zásob, ale je možný, že se ukáže, že i to je málo a potom se budeme bavit o tom, jestli to budeme dělat každý týden.