V Plzni byl odhalen pomník československým vojákům bojujícím na západní frontě

08.05.2012 13:36

V Husově ulici v Plzni byl ve čtvrtek 8. května slavnostně odhalen pomník československým vojákům bojujícím na západní frontě ve druhé světové válce. Akce se zúčastnili i američtí veteráni.

a10

Pomník československým vojákům bojujícím na západní frontě během druhé světové války byl v úterý 8. května slavnostně odhalen v Husově ulici v Plzni.

Smyslem pomníku na křižovatce u Divadla J. K. Tyla je důstojné a trvalé připomenutí obětí vojáků všech československých pozemních jednotek. Zároveň jde o to, připomenout české veřejnosti, že se na osvobození okupovaného Československa podílely také tisíce československých občanů, jde o důstojné a trvalé připomenutí systematické persekuce vojáků západního odboje komunistickým režimem v letech 1948 až 1989. S tímto tématem se navíc můžete blíže seznámi prostřednictvím aktuální expozice v Patton Memorial Museu v Plzni.

Slavnostního odhalení pomníku se vedle početné veřejnosti zúčastnili také zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec a další představitelé PK, náměstkyně primátora Eva Herinková a zástupci města, zástupci centrálního plzeňského obvodu plukovník Generálního štábu Roman Kučera a další představitelé Armády ČR a samozřejmě také američtí a čeští veteráni druhé světové války a členové Military Car Clubu Plzeň.

"Plzeňský kraj je velmi hrdým partnerem této akce, jsme velmi vděčni Military Car Clubu za jeho činnost. Jsou to lidé, kteří jsou živou připomínkou věcí, na které nemůžeme zapomínat. Nesmíme zapomínat ani na náš dluh vůči Čechoslovákům za to, že obětovali mnohdy své zdraví a své životy a vyslyšeli volání svého národa po svobodě," řekl hejtman PK Milan Chovanec. "Je smutným mementem tehdejší doby, že se po návratu z válečné vřavy dočkali od totalitního režimu především ústrku, nezájmu a mnozí skončili ve vězení. To jsou věci, které si máme prostřednictvím tohoto pomníku připomínat, a to nejen v dny osvobození. Pomník je malý, ale velmi krásný. Dělaly ho ruce mladých, šikovných lidí z umělecké školy na Zámečku. Je krásný proto, že má duši. Přeji Vám hezký den, a přeji Vám, abychom se nemuseli vracet k tomu, co říká jedno přísloví, a to, že ten kdo zapomene na svou historii, je odsouzen k tomu, aby si ji stále dokola připomínal a vracel se k ní."

Mons. Emil Soukup, farář u farnosti katedrály sv. Bartoloměj, pak pomník posvětil a přítomní zástupci státních institucí a spolků k němu položili věnce a květiny. Kytičky k pomníku pokládali i ´obyčejní´ lidé, kteří si slavnostní událost nenechali ujít.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT