13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
V Plzni se rozhořel boj o Plzeňský Prazdroj! Právovářečníci ho chtějí zpět
Právovárečné měšťanstvo v Plzni chce zpátky pozemky, majetek i obchodní značku Plzeňský Prazdroj, které podle nich v podstatě ani nebyly znárodněny. Přiměl je k tomu chystaný prodej pivovaru.
Kolem Plzeňského Prazdroje začíná být rušno. Spojením dvou pivovarských společností AB InBev a SABMiller se naskytla otázka další budoucnosti plzeňské tradiční značky a pivovaru. Vypadá to totiž, že je znovu na prodej. V souvislosti s tím se ovšem znovu ozvalo Právovárečné měšťanstvo v Plzni a přichází s jasným tvrzením. Znárodnění Plzeňského Prazdroje nikdy nebylo dokončeno.
Podle Právovárečného měšťanstva v Plzni byl tehdejší Měšťanský pivovar po druhé světové válce znárodněn proti tehdejší legislativě a i ústavě. "Výměr, kterým byl v prosinci roku 1948 určen rozsah znárodnění, nepodepsal příslušný ministr, jak vyžadoval zákon, ale subalterní úředník. Řada nálezů ústavního soudu v obdobných případech jednoznačně potvrzuje, že rozhodovací pravomoc ve věcech znárodnění či jeho rozsahu byla svěřena výlučně do rukou ministra, jedná se tedy o zcela nicotný akt. Čilide iure ke znárodnění nikdy nedošlo. V souladu s řadou judikátů je tedy vlastníkem Plzeňského Prazdroje původní Právovárečné měšťanstvo v Plzni. Rovněž tehdy platná ústava umožňovala přechod vyvlastněného majetku až po vyplacení náhrady. K tomu však nikdy nedošlo," říká předseda Správní rady Právovárečného měšťanstva v Plzni Karel Soukup.
Ke snaze získat tradiční značku a pivovar zpátky do českého vlastnictví se připojilo také město Plzeň. "V roce 1842 byl Měšťanský pivovar založen takzvanými právovárečníky. V současné době si právovárečníci nárokují ten původní majetek, který byl v roce 1948 znárodněn, to jsou budovy, pozemky, ale i obchodní značka Plzeňského Prazdroje, včetně té Pilsner Urquell. Město Plzeň je významným právovárečníkem, má 26 domů, které jsou součástí toho systému práva vařit. Říkáme, že rodinné stříbro, tedy Plzeňský Prazdroj by měl být navrácen do rukou Plzeňanů nebo občanů České republiky," vysvětluje postoj města primátor Martin Zrzavecký.
Ten dokonce do celé záležitosti chce zapojit i stát. Dokonce už napsal i premiérovi. "Ode mě odešel dopis panu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, kde píšeme, že město Plzeň není schopno samo koupit Plzeňský Prazdroj, nicméně stát je natolik silný partner, že by ho mohl koupit a zároveň vypořádat historické závazky směrem k právovárečníkům. Mohl by tam být určitý podíl akcií, které by vlastnil stát, město nebo jednotliví právovárečníci," dodává primátor města.
Právovárečné měšťanstvo navíc kvůli majetku i značce podalo několik žalob. Ty poslední v loňském roce. "Poslední žaloby jsme podali v loňském roce na podzim na určení vlastnictví majetku, který je v Plzni, pozemky a budovy, které na něm stojí. Druhá žaloba se musela podat v Praze, protože je místně příslušný Městský soud v Praze, jde o žalobu o známku Plzeňský Prazdroj a Pilsner Urquell," říká předseda správní rady měšťanstva s tím, že první ze soudních jednání by mělo proběhnout už v září.
Snaha právovářečníků o napravení záležitosti s nedokončeným znárodněním a nevyplacením náhrady se ale nedaří dotáhnout do konce už hodně dlouhou dobu. Plzeňský pivovar byl po roce 1989 privatizován. Po kauze České pivo se přes IPB dostal do vlastnictví společnosti Nomura, ta ho odprodala společnosti SAB - Miller. "Stát prodal něco, co mu nepatřilo," uzavírá Karel Svoboda.
FOTO: ilustrační