Vědci z univerzity představí nový softwar pro lidi s poškozením mozku

12.10.2021 11:42

Modrá, červená, světlá. Které slovo do řady nepatří? Pro zdravého člověka hračka, pro někoho, kdo se zotavuje po cévní mozkové příhodě, složitý úkol. Pro takové pacienty je určen online softwarový systém BrainIn.

BrainIn_foto-zču plzeň

Vědci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni v neděli 17. října představí nový online softwarový systém BrainIn, který má pomoct pacientům s poškozením mozku.

Pro pacienty v akutní fázi onemocnění mozku i ve fázi dlouhodobé domácí rehabilitace představuje BrainIn nástroj, který jim usnadní návrat k běžnému životu. Při jeho tvorbě využili odborníci z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd i znalosti informačních technologií.

BrainIn se odlišuje od již existujících podobných programů tím, že Neurorehabilitační terapeuti budou moci díky softwaru a jeho šablonám vybírat jednotlivé úkoly a sestavovat z nich cvičení na míru potřebám svých pacientů. Úlohy, sloužící pro domácí rehabilitaci i rehabilitaci v instituci, jsou hravé a zadání pestrá, což je na BrainIn jedna z nejdůležitějších věcí.

„Zároveň systém sbírá informace o tom, jak se pacient při vykonávání cvičení chová, kam kliká, jak je úspěšný a podobně. To nám v budoucnu umožní využít metod strojového učení při vytváření terapií,“ uvádí za autory BrainIn Roman Mouček.

Na webu s adresou brainin.kiv.zcu.cz si neurorehabilitační cvičení může vyzkoušet kdokoliv. Vybírat lze z devatenácti ukázkových úloh se střední obtížností. Jde o doplňování chybějících slov do vět, spojování barevných bodů, domalování obrázků nebo spojování dvojic.

Vědci z Fakulty aplikovaných věd už svůj software představili návštěvníkům Dnů vědy a techniky. Odborného představení se nyní BrainIn dočká na konferenci INSPO, která se věnuje technologiím pro osoby se specifickými potřebami. Uskuteční se v neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.

 

foto: ZČU Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT