15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Velká synagoga v Plzni je připravena na své otevření, práce jsou dokončené
Veškeré stavební práce na Velké synagoze v Plzni jsou dokončeny, stavba byla v úterý 29. března zkolaudována. Největší synagoga v České republice se slavnostně otevře v dubnu.
V neděli 10. dubna se po třech letech rozsáhlých rekonstrukcí znovuotevře Velká synagoga v Plzni, která je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a patří mezi pět největších na celém světě.
Slavnostní otevření zahájí průvod se svitkem Tóry, který vyjde v 17 hodin ze Staré synagogy ve Smetanových sadech. „Tóra bude vynesena rabíny a představiteli židovských komunit, kteří si ji budou předávat za zpěvu Davidových žalmů. Průvod se od Staré synagogy přesune do parku, podejde se Divadlo J. K. Tyla a vyjde se na křižovatce Klatovské ulice, kde bude vnesena do Velké synagogy. Tóra bude slavnostně uložena do áronu, kde ji zapečetíme,“ sdělil QAPu předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.
Teprve před několika týdny se Židovské obci Plzeň podařilo odhalit nápisy na nástavcích Tóry. „Byl to skutečně detektivní příběh. Nejdříve se musel vypsat projekt, abychom na identifikování sehnali finance. Poté byl velký problém sehnat restaurátora, který by takto poškozený nápis uměl odhalit,“ popisuje mluvčí Židovské obce Plzeň Barbora Freund a pokračuje: „Nápis, který se nakonec podařilo rozluštit pomocí luminiscenčních metod, nám odhalil židovská jména lidí, která nám ale nesouhlasila s našimi matrikami. Přes další archivy a veřejně dostupné servery se nám podařilo po mnoha hodinách pátrání najít a propojit konkrétní osoby. Nakonec jsme zjistili, že opravdovým dárcem Tóry byl Abraham Eliezer Pfeiffer. Ten ji věnoval v roce 1896 při příležitosti narození svého syna Jaakoba Chaima.“ Ovšem i po složitém bádání stále zůstává záhadou, jak se Tóra dostala do Plzně.
Rozměr Tóry je s nástavci přes jeden metr, vlastní svitek má osmdesát centimetrů. Tóra je svojí velikostí neobvyklá, ostatní totiž bývají menší. „Je tedy evidentní, že ji daroval nějaký velmi zámožný člověk, nechat vyrobit Tóru je totiž velice drahá záležitost,“ dodává Barbora Freund s tím, že Židovská obec Plzeň nyní užívá ještě další dvě Tóry.
Tóra je ozdobena korunou, štítem a ukazovátkem, které jsou inspirovány Velkou synagogou. Autorem je český návrhář a šperkař Petr Vogel. „Na doplňcích jsem pracoval od léta minulého roku a skončil jsem před několika týdny. S největší skromností musím říct, že se to opravdu povedlo a já si neuvěřitelně vážím, že jsem byl tímto projektem osloven. Taková krásná věc se dělá jenom jednou za život,“ říká Petr Vogel.
Dvě menší Tóry, které Židovská obec Plzeň vlastní, bude moct od 30. března uchovávat v nových textilních pláštích, které byly jako dar přivezeny ze Spojených států. „Jsou to takové kabátky, které se přes Tóru dávají. Nyní máme naše dvě Tóry oblečené v pláštích, které máme zapůjčené z židovského muzea. Ovšem jsou pouze pro naše soukromé využití, ve slavnostním průvodu k vidění nebudou,“ doplňuje Jiří Löwy.
V 18 hodin začne ve Velké synagoze hudební program, na který přijali pozvání významní představitelé náboženského, kulturního i společenského života. „Večer zazní skladby inspirované židovskými modlitbami, které jsou upravené pro tuto zvláštní příležitost. Oslovili jsme především plzeňské umělce a instituce. Myslím, že to bude opravdu velkolepé," uvedl dramaturg slavnostního večera Péter Györi.
Pro veřejnost budou pořádané pravidelné komentované prohlídky, připraveny jsou dva okruhy. První „Velká synagoga s návštěvou věže“ se poprvé uskuteční 20. dubna, pravidelně bude pak prohlídka probíhat neděle, středy a pátky vždy od 16 hodin. Druhý „Velká synagoga včetně nahlédnutí do rabínského domu“ se poprvé uskuteční 25. dubna, pravidelně bude prohlídka pak probíhat každé pondělí vždy od 15:30 hodin.
Na Velké synagoze probíhala komplexní rekonstrukce od roku 2019, celkové náklady dosáhly 100 milionů korun. Majoritní podíl byl hrazen pomocí dotací Evropské unie, zbylou část hradila Židovská obec Plzeň.
Během tříleté rekonstrukce synagogy vznikla v Rabínském domě také zcela nová židovská rituální lázeň mikve, která je tak jedinou funkčí v kraji, více jsme psali ZDE.
foto: R. Kodera