V době pandemie postihuje přejídání více lidí než jindy. Jak se mu bránit?

10.04.2020 13:30

Lidé pracující z domova nebo rodiny zavřené společně v bytě, ti všichni se teď potýkají s nedostatkem pohybu a navíc mají stále po ruce plnou ledničku. Psycholožka radí, jak udržet v době koronavirové chuť k jídlu na uzdě.

IMG_7780

Představa, jak stojíme za pár měsíců před zrcadlem v plavkách a děsíme se svých tukových polštářů, nás straší už teď. Mnozí z nás nebyli zvyklí trávit většinu času doma a mít neustále při ruce plnou ledničku. Další si udělali zásoby potravin „na horší časy“ a teď se bojí, aby nepodlehly zkáze. Situaci nepomáhá ani to, že fitka a tělocvičny zůstávají zavřené. I přesto se dá stav nouze přežít, aniž bychom si museli po jeho skončení kupovat oblečení o dvě čísla větší. Jak na to, radí plzeňská psycholožka Marie Fialová.

"Najíst se je snadný a rychlý způsob, jak pocítit uspokojení nebo štěstí. Na podvědomé úrovni nám přináší pocit bezpečí a jistoty. Někdy proto jídlo využíváme k naplnění jiných potřeb než fyzických. Nejíme z pocitu hladu, ale z nudy, ze strachu, z pocitu prázdnoty, nespokojenosti, nejistoty, vyčerpání… Tyto pocity mohou teď v období karantény být zesílené. Pokud se v našich pocitech a potřebách nevyznáme, sáhneme po čokoládě či čemkoliv jiném ve snaze si ulevit. Místo toho ale pak často přichází pocity viny a nespokojenosti s vlastním tělem a jsme tam, kde jsme byli,“ shrnuje aktuální rozpoložení mnoha z nás Marie Fialová.

Pomoci může už to, že obrátíme pozornost ke svým pocitům. "Je důležité si uvědomit, jaká potřeba se skrývá pod chutí k jídlu. Odpovědět si na otázky: ´Opravdu mám hlad? Nebo je to něco jiného? A co?´ Stačí obrátit pozornost k tomu, co se uvnitř nás děje, co cítíme. Neutíkat před tím, i když je to nepříjemné. Podívat se na naše pocity, přiznat si je a pokud možno, je i vyjádřit. Můžeme o nich říci někomu blízkému, partnerovi, přátelům, ale stačí si je i napsat. Dojde k uvolnění napětí, které vzniká právě tím schováváním pocitů před sebou samými a přichází úleva. Potom už není nutné sáhnout po jídle, ale můžeme najít jiný způsob, jak naši skutečnou potřebu uspokojit. Možná pohybem, procházkou, tancem, psaním, tvořením, rozhovorem s někým blízkým, odpočinkem,  prostě tím, o co nás 'tělo skutečně žádá',“ vysvětluje psycholožka.

I když fitka nejsou v provozu, příroda má "otevřeno“ stále. "Určitě je dobré cvičit, chodit do přirody na procházky, běhat, jezdit na kole. Nejen proto, abychom neztloustli, ale hlavně pro dobrou náladu. Jarní příroda nabíjí. Na internetu je také spousta online cvičebních, tanečních a jógových lekcí v živém vysílání. Zkuste něco nového, na co dřív nebyl čas. Pokud přes všechny snahy nadměrné chutě k jídlu přetrvávají, zkuste alespoň jíst zdravě, vyměnit tabulku čokolády za nakrájené ovoce a podobně. A pokud se vám situace i tak někdy vymkne z rukou a přejíte se, buďte k sobě shovívaví, mějte se sebou soucit a odpusťte si to. Život je proces a všichni se stále učíme,“ uzavírá Marie Fialová.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT