ZČU se opět prezentuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu

08.11.2021 15:18

Mezi vystavovatele Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který se koná od 8. do 12. listopadu, bude opět patřit i plzeňská Západočeská univerzita. Představí zde hned několik inovativních řešení.

DronPort_výzkumné centrum NTIS FAV

Letos se v Brně koná od 8. do 12. listopadu již 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Mezi vystavovatele patří i letošní rok Západočeská univerzita. Výzkumná centra RTI Fakulty strojní, NTIS Fakulty aplikovaných věd a NTC předvedou inovativní řešení, korespondující s letošním hlavním tématem, jímž je digitalizace průmyslu.

Těžištěm expozice Regionálního technologického institutu jsou technologie 3D tisku. V Brně letos představí frézovací hlavu Medúza, navrženou pro výrobu 3D tiskem z kovu. Kromě frézy Medúza nebude v expozici chybět ani frézovací hlava Kraken, určená pro frézování těžkoobrobitelných materiálů, která získala na Mezinárodním strojírenském veletrhu v roce 2018 Zlatou medaili za nejlepší exponát v kategorii Inovace komponent ve strojírenství.

Speciální 3D tisk bude reprezentovat také 3D model úzkorozchodného podvozku nízkopodlažní tramvaje. Ten kromě základního materiálu obsahuje 40procentní podíl skla. Právě využitím skla ve 3D tisku je RTI v rámci ČR zcela unikátní.

Plzeňské výzkumné centrum RTI spolupracuje také s vesmírným průmyslem. Proto bude předvádět také díl rakety Ariane 6, který slouží pro připojení pomocných startovacích motorů P120C, respektive pro jejich bezpečné oddělení po vyčerpání paliva.

Výzkumné centrum Nové technologie pro informační společnost Fakulty aplikovaných věd představí na MSV mimo jiné i systém DronePort. Jedná se o unikátní prototypové zařízení pro automatickou výměnu a správu baterie dronu. Kromě samotného zařízení je k dispozici ukázka počítačové simulace v reálném čase, včetně použití celého systému v praxi.

Na veletrhu se představí vůbec poprvé i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Ta předvede návštěvníkům, jak průmyslový design dokáže reagovat na současné výzvy. Studenti designu v ateliéru Jana Korabečného a Štěpána Soutnera zpracovávali neobvyklé zadání: 350 000. Tolik lidí se podle odhadu OSN utopí na světě za jeden rok. Zkuste přijít s řešením, které dokáže toto číslo snížit. Jak se s tématem vypořádali designéři plzeňské Sutnarky a studenti nových médií Taylor´s University v Malajsii, to mohou návštěvníci MSV posoudit sami. Návrhy záchranářského oblečení, přileb nebo dětské evakuační kolébky si v expozici Sutnarky prohlédnou ve virtuální realitě.

 

foto: ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT