Zoo hlásí raritní přírůstek, želva trpasličí se líhla 135 dní - FOTKY

23.05.2022 17:11

23. května je Světový den želv a kdy jindy by se Zoologická a botanická zahrada města Plzně měla pochlubit zcela ojedinělým úspěšným odchovem želvy trpasličí?

želva trpasličí (2)
želva trpasličí (1)želva trpasličí (2)

Želva trpasličí je nejmenší suchozemský druh. Tyto maximálně 8 centimetrů velké želvy žijí pouze v Jihoafrické republice, na území Malého Namaqualandu. Plzeňská zoo je členem záchranného programu Dwarf Tortoise Conservation, který se týká právě těchto ohrožených drobečků.

V expozici sukuletní skleník se v plzeňské zoo nachází jeden pár těchto želv. Ten patří holandské Homopus Research Foundation, která vede již dříve zmiňovaný záchranný program. Na začátku května se poprvé úspěšně povedl odchov. „Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu,“ říká kurátor plazů ze zoo Plzeň Ondřej Trávníček.

Želva trpasličí klade pouze jedno vejce. „Želvička se líhla 135 dní, a délka procesu od porušení skořápky vajíčka vaječným zubem do opuštění trvala 3 dny,“ popisuje napínavé líhnutí Ondřej Trávníček a dodává: „Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv.“

Foto: Kateřina Misíková

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT